Felietonyprzemek

10 najbardziej oczekiwanych koncertów jesieni

Felietonyprzemek

10 najbardziej oczekiwanych koncertów jesieni

Oj, będzie się działo!

Postanowiliśmy zrobić dla Was małe zestawienie najbardziej oczekiwanych koncertów, które odbędą się tej jesieni w różnych zakątkach Polski. Nie będzie tu miejsc od 10. do 1, czy też od 1. do 10., bo wpis ten nie ma być żadnym rankingiem, a jedynie zachętą do czynnego brania udziału w koncertowej jesieni. Wśród wykonawców brakuje koncertów polskich artystów. Dlaczego? Ponieważ na polskich trasach koncertowych skupimy się w oddzielnym wpisie.

Jesień 2014 to nie lada gratka dla koncertowych zwierzaków, wybór jest bowiem ogromny, gdybyśmy chcieli policzyć wszystkie koncerty zagranicznych muzyków w Polsce, wyszłoby tego spokojnie około 200 sztuk. Taka liczba zwyczajnie cieszy! Jednak na co warto zwrócić uwagę? Na co czeka wiele osób? Kto gra u nas po raz pierwszy? O tym wszystkim przeczytacie we wpisie poniżej.

Oto nasza dziesiątka:

Jesteście fanami rocka? Więc nie może zabraknąć Was na koncercie legendy stoner-rocka. Fu Manchu promować będą swoją ostatnią, jedenastą już płytę “Gigantoid”. Jednak na koncercie na pewno nie zabraknie hitów z poprzednich krążków. Przed zespołem wystąpi Bloodnstuff.

Fu Manchu
7 października
Warszawa – Proxima

Singer-songwriterka ze Stanów Zjednoczonych odwiedzi tej jesieni Polskę. W tym roku ukazała się jej kolejna płyta zatytułowana “July”. Album zebrał świetne recenzje, a więc liczymy na to, że i koncert wypadnie fantastycznie.

Marissa Nadler
15 października
Warszawa – Pardon, To Tu

FKA twigs przybędzie do Warszawy na swój pierwszy koncert w Polsce. Jak na żywo wypadną utwory z “LP1″ (recenzja) i “EP2″ i “EP1″? Może być ciekawie. Panna Twigs intryguje od początku, ale czy jej koncert okaże się równie intrygujący?

FKA twigs
22 października
Warszawa – Basen

SBTRKT ponownie w Polsce, tym razem w ramach festiwalu Selector! Ci, którzy widzieli występ Aarona Jerome’a na Open’erze 2012 wiedzą, że naprawdę warto wybrać się na jego koncert w Warszawie. Niesamowita energia podczas jego występów wciąga. Czy utwory z “Wonder Where We Land” wciągną nas w jego świat tak samo jak te z “SBTRKT”?

SBTRKT
12 listopada
Warszawa – Basen

W Krakowie Jack White zagra aż dwa koncerty, ponieważ bilety na pierwszy rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Już chyba samo to świadczy o tym, jak bardzo oczekiwany jest to koncert mimo tego, że przecież kilka miesięcy temu widzieliśmy genialny koncert w wydaniu Jacka na tegorocznym Open’erze.

Jack White
12 listopada (2 koncerty)
Kraków – Stara Zajezdnia

Jeśli nie przepadacie za koncertami, gdzie trzeba skakać i szaleć, polecamy coś spokojniejszego, ale na pewno nie nudnego! Fink zaszczyci w tym roku warszawską Stodołę i przeniesie nas w klimat swojej nowej płyty – “Hard Believer”, ale miejmy nadzieję, że zagra też coś z “Distance and Time”.

Fink
14 listopada
Warszawa – Stodoła

A oto kolejny zespół, który zagrał tak genialny koncert na Open’erze, że koniecznie trzeba to zobaczyć jeszcze raz! Dziewczyny z Warpaint dały czadu i bardzo polubiły polską publiczność, a polska publiczność pokochała energię dziewczyn. Na pewno usłyszymy “Disco//Very” i “Love Is to Die”, ale może trafi się też znowu “Drive”?

Warpaint
18 listopada
Warszawa – Basen

Merrill Garbus wystąpi podczas festiwalu Ars Cameralis. Nie wiadomo jeszcze, w jakim dokładnie miejscu, ale jednego można być pewnym – będzie to interesujące wydarzenie. Wokalistka wydała w tym roku płytę “Nikki Nack”, które zbiera same pochwały.

tUnE yArDs
20 listopada
Katowice

Panowie z Glass Animals byli już w Polsce w ubiegłym roku podczas OFF Festivalu. Jednych zachwycili zmysłowym brzmieniem, innych nie powalili. Jedno jest pewne – w tym roku mają o wiele więcej materiału do zaprezentowania (“Zaba”), a i “kilka” koncertów mają już za sobą, co może tylko wpłynąć na plus.

Glass Animals
20 listopada
Warszawa – Basen

Aż dwa koncerty w Polsce zapowiedział Morrissey. Jeśli jesteście fanami The Smiths, to naprawdę musicie tam być! Wprawdzie Morrissey zagrał już kilka koncertów w naszym kraju, ale jak widać, ludzie ciągle chcą go oglądać. Miejmy nadzieję, że koncerty się odbędą, bo ostatnio wokaliście szwankowało zdrowie i odwoływał swoje trasy.

Morrissey
19 listopada – Warszawa, Stodoła
21 listopada – Kraków, Łaźnia Nowa

Ale tak właściwie nie można zakończyć wyliczania koncertów tylko na tej 10-tce, dlatego też znajdziecie tu daty innych, równie interesujących wydarzeń:

Erlend Oye – 3.10, Kraków, Studio; 4.10, Warszawa, Basen; 5.10, Poznań, Eskulap

Agnes Obel – 13.10, Warszawa, Stodoła

The 1975 – 20.10, Warszawa, Palladium

The Neighbourhood – 24.10, Warszawa, Stodoła

Thomas Dybdahl – 26.10, Gdańsk, Żak; 27.10, Warszawa, Skwer

SOHN – 8.10 Katowice, Hipnoza; 9.10, Poznań SQ; 24.11, Warszawa, Hybrydy

Lenny Kravitz – 3.11, Łódź, Atlas Arena

Phantogram – 5.11, Katowice, Hipnoza

The Asteroids Galaxy Tour – 5.11, Warszawa, Proxima

Son Lux – 6.11, Warszawa, Basen

Chet Faker – 7.11, Warszawa, Soho Factory; 8.11, Kraków, Studio

…i wiele, wiele innych. Jest z czego wybierać. A na jakie koncerty Wy czekacie?

Ewelina Malinowska