Podsumowaniaprzemek

10 najciekawszych polskich płyt pierwszej połowy 2014 roku

Podsumowaniaprzemek

10 najciekawszych polskich płyt pierwszej połowy 2014 roku

Redakcja Uwolnij Muzykę! podsumowuje.

Z końcem czerwca minęło pierwsze półrocze 2014 roku. Warto przyjrzeć się jakie albumy ukazały się przez ten czas na rodzimej scenie muzycznej i wyłonić z nich te, które zasługują na szczególną uwagę. Nasza redakcja wybrała 11 płyt, które trzeba poznać. 5 płytom przyznaliśmy też wyróżnienia. Sprawdźcie, jak rozłożyły się nasze głosy.

Tekst dotyczący sceny międzynarodowej ukaże się niebawem.

10. (ex aequo) Jerz Igor – “Mała płyta” (recenzja/singiel)

Niespodziewanie w nasze zestawienie wkradła się płyta z muzyką dla najmłodszych. Gdy już maluchy, jak również ich rodzice, znudzą się oklepanymi i popularnymi piosenkami dziecięcymi, “Mała płyta” duetu Jesz Igor jest alternatywną (i o niebo lepszą!) propozycją. Polecamy również dla dorosłych, bo przecież każdy chętnie powraca wspomnieniami do beztroskich lat dziecięcych.

10. (ex aequo) Michał Biela – “Michał Biela” (recenzja/singiel)

Najczystsze piękno skondensowane na trwającej zaledwie 24 minuty płycie potrafi ukoić duszę i zmysły. Solowy album Michała nie stara się doganiać obecnie obowiązujących muzycznych trendów, jest wręcz do bólu prawdziwy i autentyczny.

9. Daniel Spaleniak – “Dreamers” (recenzja/singiel)

I kolejny młody debiut, który zasługuje na uwagę. Wraz z rozpoczęciem słuchania albumu “Dreamers” zaczyna się także nasza podróż. Muzyka Daniela przenosi nas na równinne stepy wypalone żarem słońca i zazielenione prerie. Westernowy nastrój razem z minimalizmem i mocnym głosem Daniela stanowią największe atuty tej płyty.

8. The Lollipops – “Miniatures”

Wraz z początkiem wiosny ukazał się drugi longplay grupy The Lollipops. “The Minatures” zawiera dziesięć energetycznych piosenek, nad których produkcją czuwał Marcin Bors. Zaznajomieni z innymi produkcjami Borsa wyczują jego charakterystyczne ciągąty w stronę elektroniki, które odnaleźć można także na tym krążku. Olsztyński kwintet wysoko zawieszoną poprzeczkę po debiutanckim albumie podniósł i zawiesił na wyższym szczeblu. Gorąco polecamy!

7. We Will Fail – “Verstörung”

We Will Fail to eksperymentalny projekt Aleksandry Grünholz, która odnajduje przyjemność w muzycznym błądzeniu i poszukiwaniu. Artystka, za sprawą genialnego debiutu “Verstörung” ożywiła rodzimą scenę muzyczną. Debiutancki longplay zasysa słuchacza w świat wykreowany przez dźwięk, a transowy nastrój potęguje wrażanie oderwania od rzeczywistości. Idealny na dalekie ucieczki od otaczającego świata!

6. Król – “Nielot” (recenzja/singiel)

Król, jak już pewnie wszystkim wiadomo, to 1/2 kultowego już duetu UL/KR. Muzyka z  długogrającego krążka “Nielot” przywodzi na myśl wcześniejsze dokonania artysty. Jest spokojnie, refleksyjnie i niezwykle. Melodie żywo oddziałują na słuchacza, wprowadzają w odrętwienie, starają się oderwać odbiorcę od przyziemnego życia i wprowadzić w nie pierwiastek magiczności i  cudowności. Błażej Król pozostał wierny swej naturze i ta niezwykła prawdziwość przekazu wciąż jest obecna.

5. xxanaxx – “Triangles”(recenzja)

Damsko-męski duet założony przez Klaudię Szafrańską i Michała Wasilewskiego. Tworzą delikatniejszą i bardziej wysublimowana odmianę elektronicznego brzmienia. Ona śpiewa, on gra, idealnie się przy tym uzupełniając. Ich EP-ka wydana w zeszłym roku, zyskała przychylne opinie recenzentów i ogromną fascynację fanów. I nie ma się czemu dziwić, bo dzięki nim muzyka klubowa zyskuje nowych zwolenników, czego potwierdzeniem jest duża popularność debiutanckiego longplaya “Triangles”!

4. Organek – “Głupi” (recenzja/singiel)

Ulubieniec Piotra Stelmacha z radiowej Trójki, ulubieniec naszej redakcji. Pochodzący z zespołu Sofa Tomasz Organek, mianujący siebie po prostu Organkiem, dał wyraz swojej wrażliwości i pokazał swój pomysł na muzykę. Materiał zawarty na albumie “Głupi” jest całkowicie autorski i bardzo różny od wcześniejszych dokonań artysty. Teraz jest po męsku: mocno, z pazurem i rock’n'rollowo, ale nie jest to płyta mężczyzny tylko dla mężczyzn. Z pewnością przypadnie do gustu również płci pięknej.

3. The Dumplings – “No Bad Days” (recenzja/singiel)

Na trzecie miejsce naszego zestawienia wskoczył młodziutki, pochodzący ze Śląska damsko-męski duet. The Dumplings już przed wydaniem debiutanckiej płyty okrzyknięci zostali zjawiskiem 2014 roku. Nastolatkowie sprostali wysoko postawionej poprzeczce i swoim albumem “No Bad Days” szturmem zawojowali polski rynek muzyczny. Mocno trzymamy kciuki i czekamy na drugie wydawnictwo, bo to ponoć ona jest prawdziwym sprawdzianem dla muzyków.

2. Pustki – “Safari” (recenzja/singiel)

Od poprzedniego albumu Pustek minęło aż pięć lat, przez które wiele się zmieniło. Zespół na płycie “Safari” zawarł dziesięć bogatych aranżacyjnie piosenek. W różnych klimatach, ale z ciągle wyczuwalną przebojowością i energią. Piękny i wyrazisty głos Basi w połączeniu z chórkami jeszcze bardziej urzeka. Warto było czekać tyle lat na taki album!

1. Artur Rojek – “Składam się z ciągłych powtórzeń” (recenzja/singiel)

W naszym podsumowaniu pierwszej połowy 2014 roku pierwsze miejsce mógł zająć tylko i wyłącznie Artur Rojek. Po odejściu z Myslovitz artysta oddał się przygotowywaniu OFF Festivalu i swojej pierwszej solowej płyty. Pomimo tego, że była to najbardziej wyczekiwana płyta w tym roku, to jest to także album, który nie zawiódł tych oczekiwań. Rojek na krążku “Składam się z ciągłych powtórzeń” oprócz nowych utworów zawarł także starsze piosenki w przearanżowanych wersjach. Na albumie daje pokaz nie tylko swoich kompozytorskich możliwości, ale także ukazuje, w jak różnorodny sposób potrafi śpiewać i wyrażać emocje. Płyta zachwyca uzupełniającym się eklektyzmem i nie pozostaje nic innego jak tylko odpalić odtwarzacz i dać się porwać Rojkowi w sferę pięknych dźwięków i refleksyjnych tekstów.

Wyróżnienia:

Behemoth – “The Satanist” (recenzja)
Daktari – “Lost Tawns” (recenzja)
Innercity Ensemble – “II”
Merkabah – “Moloch”
The Kurws – “Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” (singiel)

Katarzyna Matuszyńska