Podsumowaniaprzemek

10 najciekawszych zagranicznych płyt pierwszej połowy 2014 roku

Podsumowaniaprzemek

10 najciekawszych zagranicznych płyt pierwszej połowy 2014 roku

Redakcja Uwolnij Muzykę! podsumowuje.

Naszą małą tradycją stało się robienie półrocznych podsumowań. Przełom czerwca i lipca jest idealnym czasem na zatrzymanie się i spojrzenie na wszystkie albumy wydane do tej pory w 2014 roku, a było ich niemało, choć na pewno nie znalazł się wśród nich krążek spektakularny, który zdobył serce każdego z nas.

Pierwsza połowa 2014 roku, mimo tego, że była dość obfita w nowe wydawnictwa, nie sprawiła, że “zbieraliśmy szczęki z podłogi”. W naszym zestawieniu pojawiło się kilku obiecujących debiutantów (np. Glass Animals), nie zapomnieliśmy także o płycie Jacka White’a i innych dobrze znanych muzyków.

Na szczycie podsumowania znaleźli się wykonawcy ze smutnymi piosenkami. Jednak na owej liście tak smutno nie jest, sprawdźcie chociażby Cloud Nothings. Aby nie pominąć interesujących pozycji, umieściliśmy tu też kilka wyróżnień, na które warto zwrócić uwagę.

10. Beck – “Morning Phase” (singiel)

To już dwunasty album Becka Hansena. Zdawać by się mogło, że przy takiej liczbie płyt nie ma on już nic nowego do pokazania, a jednak. “Morning Phase” to krążek absorbujący od pierwszego przesłuchania. Beck po raz kolejny udowodnił, że jest kompletnym artystą z nieskażoną wizją.

9. Jack White – “Lazaretto” (recenzja / singiel)

Król jest tylko jeden? Jeśli mowa o królu gitarowych riffów, to na pewno tak i jest nim właśnie Jack White. Jego najnowsza płyta “Lazaretto” podbiła serca wielu fanów muzyki rockowej połączonej z folkiem i bluesem. White doskonale wie, którą strunę szarpnąć, a kiedy delikatnie używać gitary akustycznej.

8. Broken Bells – “After the Disco” (singiel)

Duet z Los Angeles nagrał w tym roku swoją drugą płytę, która jest przepełniona spokojem, ale nie nudą. Momentami jest tanecznie, innym razem bardzo marzycielsko. To już nie tylko indie-rock, to coś więcej – album został po prostu świetnie wyprodukowany. Tych 11 piosenek naprawdę zasługuje na uwagę.

7. Swans – “To Be Kind” (utwór)

Po raz kolejny na naszej liście mamy do czynienia z wykonawcami, którzy nagrali kilkanaście albumów. “To Be Kind” to dwupłytowe wydawnictwo, które trwa ponad 120 minut! Na szczęście krążek jest tak dobry, że czas ten szybko leci i nawet nie wiadomo, kiedy jesteśmy przy ostatnim kawałku. Eksperymentalny rock, jaki proponują tu panowie jest na wysokim poziomie.

6. (ex aequo) Cloud Nothings – “Here and Nowhere Else” (recenzja / singiel)

Kolejna płyta zespołu ze Stanów potwierdza, że ich muzyka nie jest dziełem przypadku. “Attack on Memory” było świetnym krążkiem, poprzeczka więc była zawieszona bardzo wysoko. Jednak Dylan Baldi i spółka udźwignęli ten “ciężar” i po raz kolejny pokazali, jak grać noise-rocka. Ciągle jest zawadiacko i z przymrużeniem oka, ale także solidnie. Polecamy!

6. (ex aequo) Glass Animals – “Zaba (singiel / artykuł)

Brakuje Wam czegoś nowego w muzyce? Panowie z Glass Animals ciekawie łączą ze sobą różne gatunki, tworząc coś swojego i niebanalnego. Jeśli dobrze czujecie się w lekko ospałych klimatach z dodatkiem perkusjonaliów i sporej dawki delikatnej elektroniki, to ta płyta jest dla Was. “Zaba” jest małą podróżą po tropikach, gdzie czas zwalnia tempo. Warto zapoznać się z tym wydawnictwem, wszak to pierwsza płyta zespołu.

5. The War On Drugs – “Lost In the Dream” (singiel)

Mamy tu 10 przyjemnych piosenek, które idealnie nadają się do ścieżki dźwiękowej życia każdego człowieka. Czasami jest melancholijnie, innym razem bardzo rześko. Rozbudowane kompozycje “Lost In the Dream” pozwalają się odprężyć i – jak wskazuje tytuł płyty – zatracić się w marzeniach. Już dawno tytuł albumu nie oddawał tak dobrze jej zawartości. Warto się zatracić.

4. Ásgeir – “In the Silence” (recenzja / singiel)

Och, Ásgeir, Ásgeir, co żeś uczynił na tej płycie… Islandia słynie ze znakomitej muzyki. Trausti pozostaje wierny temu stereotypowi. Jego płyta jest esencją piękna. Znajdziemy tu utwory typowe dla singer-songwriterów, ale także naznaczone pewną dozą elektroniki. I chyba to właśnie najbardziej tu urzeka. Lekkie elektroniczne brzmienie i wyjątkowy głos Ásgeira tworzą niepowtarzalną całość.

3. The Black Keys – “Turn Blue” (recenzja / singiel)

Świadomość, że to już 8. płyta zespołu z Ohio budzi wątpliwości co do świeżości ich brzmienia. Ale oto na naszym 3. miejscu mamy potwierdzenie tego, że po wielu latach wspólnej gry, która jest tak skrzętnie wypracowana, można jeszcze robić ciekawe rzeczy, które budzą podziw. “Turn Blue” to album porywający, zaskakujący gitarowymi riffami, momentami relaksujący. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z tym wydawnictwem, to musicie nadrobić zaległości.

2. Damon Albarn – “Everyday Robots” (recenzja / singiel)

Przyszedł czas na samotną wędrówkę wśród dźwięków, jaką odbył w końcu frontman zespołu Blur. “Everyday Robots” jest stonowaną płytą pełną nieskażonych melodii. Albarn serwuje tu serię kojących kawałków, ale na krążku znajduje się też kilka bardziej żywych numerów. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaką drogę obrał artysta, ale jedno jest pewne – to dobra droga. I my także nią podążamy.

1. Lykke Li – “I Never Learn” (recenzja / singiel)

Nasza droga Lykke Li na miejscu 1. to nie przypadek. My już nauczyliśmy się żyć z tą płytą, bo jest ona pewnego rodzaju spowiedzią każdego z nas. Szwedka swoim krótkim albumem krąży wokół miłości i innych uczuć, powraca do przeszłości i zakańcza pewien etap w swoim życiu. Znajdujące się tu piosenki są charakterystyczne, podszyte zimnem i smutkiem. Kochamy i zimno, i smutek, i “I Never Learn”.

Wyróżnienia:

Ben Frost – “A U R O R A” (utwór)
Dan Croll – “Sweet Disarray” (singiel)
Foster the People – “Supermodel” (recenzja / singiel)
Little Dragon – “Nabuma Rubberband” (recenzja / singiel)
Sun Kil Moon – “Benji” (recenzja / utwór)

Ewelina Malinowska