Relacjeprzemek

6. Festiwal Frytka OFF – fotorelacja

Relacjeprzemek

6. Festiwal Frytka OFF – fotorelacja
25.06.2016/Częstochowa

Piątek z synthpopem.

Już po raz szósty władze Częstochowy postanowiły zamiast dni wsi i miast zorganizować muzyczne spotkanie na poziomie. Mało tego, klasykiem jest już, że festiwal Frytka OFF trwa dwa dni, a pierwszy to zaledwie rozgrzewka.

Rozgrzewka to jednak słowo mało oddające klimat tego spotkania, a przede wszystkim – line-upu. Znane miesza się tu z lokalnym, a to – z nieznanym, ale zawsze na poziomie. Dość powiedzieć, że Frytkę OFF w ciągu swoich dotychczasowych edycji odwiedzili m. im. Artur Rojek, Julia Marcell, kooperatyw braci Waglewskich, tres.B i inni. Brzmi dobrze, prawda?

W tym roku również brzmiało dobrze. Koncerty zaczynają się równo z zakończeniem piątkowego dnia pracy, więc nie każdemu dane było obejrzeć każdy koncert… a szkoda.

Reprezentantami znanych i lubianych byli  piątek: Daniel Bloom i Rebeka. Zapowiada się dobrze, hmmm? I tak było. Synthpop pełną parą w wykonaniu dwóch duetów to to, co tygryski lubią najbardziej. I choć MakowieckiDanielem Bloomem grali w pełnym słońcu (cóż, uroki lata…), nic nie przeszkodziło w pozytywnych wibracjach. I choć zabrakło na scenie gwiazd, które udzielają się gościnnie na płycie, poza Marsiją, ta dzielnie wywiązała się ze swojego zastępstwa.

Rebeka – gwiazda już sama w sobie, wystąpiła na zakończenie upalnego dnia. W swoim poświęceniu dla sztuki i outfitu – w eleganckich białych, zapiętych pod szyję koszulach. Tak właśnie wygląda trasa koncertowa “Davos”. Na szczęście w ich występie tylko kołnierzyki były sztywne i wyprasowane, bo reszta to już muzyczna synthpopowa euforia pod dowództwem drobnej blondynki. Czasem spokojna, czasem rozbudowane outro nie pozwalało sterczeć w bezruchu pod sceną.

I tu należy wspomnieć o punkcie “nieznanym, a wartym uwagi”. Co roku na Frytce OFF pojawia się zespół “znikąd”, nieznany na polskim rynku muzycznym, jak się okazuje zupełnie niesłusznie. W tym roku organizatorzy zaprosili niemiecki duet Twocolors. Panowie przybyli do nas z Berlina, jako totalne świeżaki na rynku muzycznym. Zaczęło się klasycznie: plumkanie, przyjemność, publikacja utworów w internecie… bum! I milion kliknięć “lubię to”. Panowie wydali w zeszłym roku płytę, a kto przegapił ich set na Frytka OFF, ma szczęście – ich muzyka jest do sprawdzenia tutaj.

Na szczególną uwagę zasługuje dziecięca radość, jaką chłopakom występ w Częstochowie przyniósł: taniec, konfetti, konfetti i jeszcze więcej konfetti. Miejcie na ich oko i przypomnijcie sobie, gdy będą grali na Sziget czy innej Primaverze, że byli już w Polsce – w Częstochowie. I już wtedy konfetti nie było końca.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia festiwalu.

Tekst + foto: Maria Grudowska