Utworyprzemekzagraniczne

Wilco – “One Sunday Morning (Song For Jane Smiley’s Boyfriend)”

Utworyprzemekzagraniczne

Wilco – “One Sunday Morning (Song For Jane Smiley’s Boyfriend)”

Nowy album Wilco jest jak bieg po złoto, a ostatnia piosenka jak piorunujący finisz bez cienia zmęczenia.

Melomanom muzyki alternatywnej grupy Wilco przedstawiać nie trzeba. Jednak, czy to za sprawą naturalnego stonowania dźwięków, czy też słabego marketingu o grupie Jeffa Tweddy’ego mówi się mało lub wcale. Jest to o tyle niezrozumiałe, że zespół od 1995 roku wydaje tylko świetne albumy! Wilco muzykę, którą grają traktują jak wielki plac zabaw, na którym łączą rock alternatywny, folk z naciskiem na alt country czy styl eksperymentalny.

Nie bez powodu są nazywani przez media amerykańskim Radiohead, a ich ostatni, jeszcze ciepły krążek “The Whole Love” śmiało można nazwać totalnym. I pomyśleć, że wszystkie 11 świetnych piosenek z albumu, będzie przyćmione przez tą ostatnią.

“One Sunday Morning (Song For Jane Smiley’s Boyfriend)” jest dwunastominutowym arcydziełem. Stonowanym, dumnym i dosadnym w swojej subtelności. W tym utworze niby nic niesamowitego nie ma. Prosta gitara, ascetyczny fortepian, gdzieniegdzie usłyszymy dzwoneczki, perkusja ogranicza się do tłumionego high-hat’a, po pewnym czasie delikatnie wkracza bas. Tą piosenką są emocje i kompozycja, gdzie każdy z tych małych dźwięków ma swoje idealne miejsce. Słucha się tego z zapartym tchem. To nie jest piosenka, która ma wywołać tylko jeden, tytułowy uśmiech…

Tomek Milewski