Adams – “Sexplosion”

Adams – “Sexplosion”
HIGHFeeL/2015

Przebudzenie J-Rocka.

Japoński rock miał się świetnie, dopóki był lokalnym ewenementem z kilkoma zatwardziałymi fanami w innych krajach. W Polsce zaczęło się od wąskiej grupy zafascynowanej artykułami publikowanymi w magazynie Kawaii, do której ja także się zaliczam. Czasami zostawialiśmy komputery włączone na kilka nocy z rzędu, żeby ściągnąć zaledwie jeden album (co dla współczesnej młodzieży może zdawać się niewyobrażalne), wysyłaliśmy sobie pocztą dyskietki [sic!] ze zdjęciami ulubieńców, a kilka pierwszych koncertów zupełnie anonimowych zespołów pokroju Gram Maria czy ANTI FEMINISM było świętem. Z czasem trend wzmocnił się do tego stopnia, że zaczęły pojawiać się europejskie projekty nieudolnie naśladujące azjatyckie standardy (na przykład Tokio Hotel), a sam J-Rock przystosował się do wymagań Zachodu i wyrugował swoje najbardziej oryginalne cechy. Od lat wysoką formę utrzymują starzy wyjadacze pokroju Dir en Grey czy MUCC, ale trudno nie odnieść wrażenia, że J-Rock is Dead. Nie poddałem się, każdego roku sprawdzam dziesiątki japoński albumów, z których próbuję wyłuskać chociaż śladową dawkę dawnej świetności i wreszcie w 2011 roku udało się za sprawą duetu Adams.

Długo mógłbym pisać o specyfice japońskiego rynku muzycznego, ale i bez tego będzie to nadprogramowo obszerna recenzja. W skrócie – Adams to zespół, którego twórczość i wizerunek w całości dotyczą homoseksualizmu, co w Kraju Kwitnącej Wiśni ma nieco inne oblicze i raczej nie budzi kontrowersji. Okazuje się także, że zupełnie nie przeszkadzało to gitarzyście, Shocie Yokoyamie w poślubieniu kobiety. To właśnie on odpowiedzialny jest za brzmienie każdego z wydawnictw grupy, a do powstania “Sexplosion” przyczyniło się spędzenie ubiegłorocznego lata w Europie, gdzie muzyk nasiąkał egzotycznymi – z jego perspektywy – wpływami. W efekcie niewiele pozostało z rockowego pierwowzoru. Album rozpoczyna się masywnym elektronicznym bitem, który po chwili przeradza się w motoryczne uderzenia rodem z EBM. “Love Me” zdecydowanie bliżej do klasyków elektro-gotyckiej japońskiej sceny typu Malice Mizer albo Schwarz Stein niż do akustycznych ballad, z którymi często duet jest kojarzony. W “Why” Shota wciąż jest przede wszystkim producentem, a dopiero w drugiej kolejności gitarzystą. Podkład nadal silnie nawiązuje do ponurego nastroju stylistyki dark independent, ale już głos Adama to typowy J-Pop, który często przypomina nasze rodzime disco polo.

Najmocniejszy moment albumu to pop-industrialne “Baddest Crown”, gdzie przesterowany głos Adama trzyma się raczej goth rockowej stylistyki niż dyskotekowej błazenady. Dokładną odwrotnością jest natomiast “Hero – Dear Eves my precious broken piece -” – kawałek stworzony po to, aby odgrywać go pomiędzy D-Bomb a Akcentem na dyskotekach w Trąbkach Wielkich. Japończycy mają podobne momenty na każdym ze swoich wydawnictw i za każdym razem wyrzucenie ich z playlisty gwałtownie podnosi wartość estetyczną całego materiału. “Game Set” to doskonały przykład odrestaurowania starego, dobrego J-Rocka. Najpierw usłyszycie prostą, pop-rockową pioseneczkę, ale jeżeli intensywnie się wsłuchacie, to odkryjecie nietypowy, choć dla Japończyków bardzo naturalny sposób komponowania zakorzeniony w muzyce ludowej. Linie melodyjne poszczególnych instrumentów rzadko się pokrywają, zwrotki nie są dokładnie odtwarzane – do każdej muzycy dodają nowe elementy, a na całej długości utworu pojawia się mnóstwo pojedynczych dźwięków, które według zachodnich standardów producenckich byłyby hałasem powodującym uszczerbek na przebojowości. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której syntezator zostaje zastąpiony przez koto, a zamiast gitary słyszymy shamisen.

“Sexplosion” to dziesięć prostych piosenek, z czego zdecydowana większość ma ogromny komercyjny potencjał, ale nie jest to trywialność na euro-amerykańską modłę, która stała się plagą japońskiej muzyki. Dla każdego, kto nie czuje tego klimatu będzie to po prostu dziwaczny pop w niezrozumiałym języku, ale w rzeczywistości Adams był jednym z najciekawszych projektów, jakie powstały w Japonii w ostatnich latach. Niestety historia zespołu ma tragiczne zakończenie – pod koniec listopada muzycy wystąpili w warszawskiej Progresji dla tłumu fanów (tak, tak, na japońskie zespoły potrafi w Polsce przyjść nawet ponad tysiąc osób) i jak się okazało był to ich ostatni koncert. Shota zasłabł na scenie, zdiagnozowano u niego udar mózgu, a dwadzieścia cztery godziny później już nie żył, a wraz z nim umarła jedna z największych nadziei japońskiego rocka.

Jarosław Kowal