aKido – “Gamechanger”

akido-gamechanger-l-1.jpeg aKido – “Gamechanger”
Nordique Records /2010

Królestwo syntezatorów, oniryczne dźwięki, delikatny wokal, wyczuwalny, ale nie narzucający się rytm. Siadaj i ściągaj z http://akidomusic.com/.

Pod pseudonimem aKido kryje się Kanadyjczyk, Kim Gaboury. Ma na swoim koncie trzy albumy i takie sukcesy jak utwór “Dancing in chains”, jeśli ktoś nie kojarzy teledysku to z pewnością słyszał fragment kompozycji w reklamie. Trzeci album, “Gamechanger” nie zawiera tak nośnego, tanecznego hitu, co nie zmienia faktu, że płyta jest zdecydowanie warta przesłuchania. Po pierwszym, nieudanym podejściu do albumu, drugi spowodował, że nie jestem w stanie przestać go słuchać. AKido opiera swoje brzmienie na dźwiękach syntetycznych, sekwencerach i syntezatorach, w niektórych utworach wspartych delikatnymi, onirycznymi wokalami, szeptami, a wszystko to przy wyraźnym rytmie.

Dźwięki zmieniają się jak w kalejdoskopie, od baśniowych, nostalgicznych w “Radium girls”, gdzie wokalu użycza Joyce Vallus, przez syntetyczne fleciki i wokale w “A kind of Momentum”, stworzone na obraz i podobieństwo utworów Vangelisa, czy “Gamechanger”, przypominające brzmieniem raczej krainę łagodności. Z drugiej strony znajdziemy na “Gamechanger” mnóstwo psychodelicznych dźwięków, jak na przykład w “Epoch”, gdzie główny motyw polega na zapętleniu efektu wokalu, czy “Carousel”, tykające niczym bomba zegarowa przez 5 minut trwania utworu. “Turnaround” bazuje dla odmiany na loopie pozytywki, szeptach i wielowątkowych wokalach, po czym pod koniec utworu pozostaje tylko psychodeliczny syntezator. Przypomina to soundtrack dobrego thrillera.

Kolejne kawałki wciągają niczym poszczególne elementy układanki, kolejne levele gry, w której samemu trzeba domyślać się reguł i do nich dostosowywać. Dźwięki przechodzą od spokojnych, po psychodeliczne, szybko zmieniają tempo i nastrój, aby po pobudzeniu słuchacza, znów wrócić do delikatnych brzmień. Cała płyta to niebanalne połączenie sztucznych dźwięków, połączonych z organicznym wokalem, często twórczo wykorzystanym w postaci pojedynczych słów czy urywanych szeptów. To nie są taneczne hity, to snucie historii, w które trzeba się głęboko wsłuchać i które trzeba przeżyć.

Maria Grudowska.