Alina Orlova – “Mutabor”

mutabor.jpg Alina Orlova – “Mutabor”
Monako Production/2010

Choć druga płyta Aliny Orlovej nie przynosi żadnej rewolucji w muzyce Litwinki, nie jest po prostu powtórką z debiutu.

Piosenki Orlovej nadal są krótkie, rzadko przekraczają trzy minuty. Artystka nadal używa trzech języków: litewskiego, angielskiego i rosyjskiego. Nadal jest skromnie, ale Alina dorobiła się własnego, małego ansamblu, który wzbogacił jej piosenki. Nie boi się eksperymentować z różnymi dziwnymi dźwiękami, cały czas pozostając przy formule “kobieta+fortepian”.

Fortepian, jako jedyny towarzysz Litwinki, pojawia się kilkakrotnie. Orlova jawi się wtedy jako “kolejne dziewczę za fortepianem”, jednak wywodzące się z bogatej tradycji muzycznej, mocno zagłębionej w baśniowości. Najbardziej odtwórczo brzmi “Bobby”, który wydaje się być odrzutem z “Boys For Pele” Tori Amos. Za to utwory zaśpiewane po litewsku i rosyjsku bronią się całkiem nieźle, co można, czy nawet należy, tłumaczyć pewną egzotyką tych języków.

Gdy instrumentów jest więcej, Alina przenosi się w baśniowe, wyśnione krainy, przypominające CocoRosie, choć dużo smutniejsze. Ładunek smutku i melancholii jest dużo większy niż na “Laukinis Suo Dingo”, które przecież też nie należało do radosnych płyt.

Orlova tworzy proste piosenki, którym, na szczęście, daleko jest do banału. Czasem sięgnie po walca, czasem po muzykę żydowską, czasem zaczerpnie coś z muzyki kabaretowej. Teksty są surrealistyczne, baśniowe, silnie korespondujące z muzyką.

Trzymając się wyeksploatowanej konwencji, Alina Orlova znalazła swój własny styl, który potwierdziła swoim drugim albumem. Oby tylko nie stała się jego zakładniczką.

Michał Wieczorek