“Dokąd uciekać, jak nie do gwiazd?” – wywiad z Alma

Na kilka dni przed koncertami brytyjskich postrockowców, rozmawiamy z wokalistą zespołu Pete’em Lambrou.


Jak powstał wasz zespół?

Zacząłem pracę nad piosenkami na następny album Monsters Build Mean Robots, ale okazało się, że zupełnie do niego nie pasują. Zapytałem więc Ciarana Morahana, z którym grałem już Codes in the Clouds, by założył ze mną całkiem nowy zespół. Podpisaliśmy kontrakt z wytwórnią i wystarczyło tylko skończyć nagrania i voila.

Wzięliście swoją nazwę od jednego z największych na świecie radioteleskopów. Czy kosmos, astronomia jest dla Was ważną inspiracją?

Cały album poświęcony jest eskapizmowi. Od momentu, gdy tylko zaczęły się krystalizować teksty i klimat, wiedzieliśmy, że chcemy iść w tę stronę. A dokąd indziej uciekać, jak nie do gwiazd?

Kosmos jest bardzo ważny dla naszego zespołu. Nie tylko muzycznie, ale i konceptualnie. Niezwykle jest ważna jest dla nas przestrzeń w muzyce, która wymusza określoną dramaturgię.

Wydaliście w zeszłym roku EPkę, myśleliście już na pełnowymiarowym wydawnictwem?

Pracowaliśmy nad nim przez ostatnie kilka miesięcy i spieszymy się, by go skończyć i wydać jak najszybciej! Mam nadzieję, że będziemy mieli jakieś newsy na początku nowego roku. W zeszłym roku nie chcieliśmy wydać tylko singla. Jestem fanem EPek, można na nich poczuć, zrozumieć zespół i przekazać jakiś pomysł, koncept. A z drugiej strony, trudno się nią znudzić.

Dlaczego zdecydowaliście się wypuścić zremiksowaną wersję “Almy”?

Bardzo podoba mi się idea słuchania różnych wersji tej samej piosenki. Staramy się to osiągnąć na naszych koncertach, z powodu zmian składu zespołu oraz dlatego, że większość piosenek jest oparta na loopach, które buduję i odgrywam na żywo, więc za każdym razem buduję piosenkę od nowa.To sprawia, że granie tych samych utworów jest cały czas interesujące.

Przygotowanie remiksów było naturalnym rozwinięciem tego podejścia. Bardzo interesuje mnie i inspiruje to jak inni podchodzą do moich piosenek. Jesteśmy fanami każdego remiksera, niesamowite było słuchanie ich interpretacji. Mam wrażenie, że większość z nich lepiej uchwyciła sedno piosenek niż my? Wiesz, tak naprawdę, nigdy nie kończysz piosenki. Kończysz nagranie, ale piosenka zmienia się na żywo.

Który jest Waszym ulubionym?

Nie mamy ulubionego remiksu. Uwielbiam je wszystkie, bo każdy jest bardzo interesujący z naszej perspektywy.

Na koniec mam dla Ciebie trudne pytanie. Czym jest dla Ciebie muzyka?

W Wielkiej Brytanii muzyka jest traktowana bardziej jako coś komercyjnego niż prawdziwa sztuka, tak mi się wydaje. Muzyka powinna o czymś mówić, mieć wartość artystyczną. To nie musi być “sztuka” w sensie uznawanym przez akademików, ważne, żeby autor w nią wierzył. Szczerość jest najważniejsza. Dlatego spodoba mi się każda muzyka, która spełnia ten warunek. Oczywiście, mogę się mylić i pewnie mi się to zdarza. Muzyka powinna też mówić coś o czasach, w których powstała. Najbardziej wciąga mnie muzyka, która jest niejednoznaczna, którą można interpretować na różne sposoby.

rozmawiał Michał Wieczorek