Anna Gadt – “Still I Rise”

anna-gadt-e1290508741666.jpg Anna Gadt – “Still I Rise”
4ever Music/2010

Moja mała lekcja jazzu.

Moją lekcję jazzu odbyłam pewnego zimowego wieczoru przy płycie Anny Gadt “Still I Rise”. Pierwsze czego się nauczyłam to fakt, że to muzyka obrazów, a nie słów. Lekko unosimy się nad ziemią albo przemierzamy ją w podskokach, koniecznie namalowani pastelami, bo to przeważające barwy jazzu. Gatunek ten jest ostatnim gatunkiem muzyki rozrywkowej – jest jej muzyką klasyczną.

W muzyce klasycznej najważniejszy jest dźwięk, u Anny Gadt też. Tak naprawdę, to ciągle poruszamy się po biało-czarnej powierzchni fortepianu, a te ruchy wywołują w nas obrazy, sny i skojarzenia. Słowo jest tylko dodatkiem, wszystko zależy od różnych układów tanecznych oktaw, nut i basów. Na płycie “Still I Rise” teksty zostały napisane przez wielu wybitnych autorów – m.in. Stinga czy Joni Mitchell i dotyczą znanych nam wszystkim tematów: miłości, siły człowieka, radości życia czy odwagi.

Ania zaczyna utworem “Why Should I Care” i pyta mężczyznę, czy ma odejść i zostawić go samego w ciemności, bo właściwie dlaczego miałoby jej na nim  zależeć. To piosenka, która rzeczywiście wyraża obojętność i pozostawia pytania bez odpowiedzi. W podobnym, romantycznym, ale i smutnym klimacie jest kawałek “The Way We Were” dotyczący wspólnych wspomnień. W “Gentle Rain” pada deszcz. Muzyka gra od pojedynczych kropel, aż do ulewy. Na policzku. Warto zwrócić też uwagę na utwór “You’ll Never Know”, bo tutaj zawiera się przesłanie o odwadze do miłości, ale też coś o rezygnowaniu i pożegnaniach. “You’ll Never Know, Til u Let Go.” To bardzo charakterystyczny utwór na płycie, jest szybszy i przenosi dużo energii. Podobnie jak i “Open Your Eyes. You Can Fly”, który zawiera większą dawkę temperamentu wokalistki. Jazz jest dla mnie już z założenia muzyką o określonym smaku, ale za to przyprawia się go głosem, dlatego właśnie w tych dwóch piosenkach staję się ostrzejszy i słodszy, przybiera trochę na wadze, kawałki robią się bardziej wyraziste na tle jazzu całej płyty. Takie utwory to uderzenie zieleni. Niekontrolowane wymykanie się dźwięków. Dyrygent, stojący przed całą orkiestrą i jego włosy tańczące od intensywnych ruchów głowy. Jazz to element oniryczny, sen na jawie.

Każda piosenka jazzowa ma ten radosny moment ’skakania po dźwiękach’, nuty rozsadzają wtedy treść i przychodzi moment kulminacyjny, gdy muzyka po prostu się uwalnia i robi co chce. Rozmarzenie, trans, spontaniczność jam session. Utwory, które się na naszych oczach gimnastykują i robią szpagaty, a przede wszystkim lubią wyobraźnię słuchacza, bo właśnie wtedy urządzają sobie po niej spacer.

Tak też jest u Ani Gadt. Pop to ciało, soul to dusza, a uzupełnieniem tej układanki muzycznej jest jazz – sen – “Still I Rise”. Sam tytułowy utwór mówi o  podnoszeniu się z upadku, sile człowieka i nie poddawaniu się. Temat znany i używany we wszystkich piosenkach świata, ale tutaj dodatkowo połączony z dźwiękami na światowym poziomie, z polskim głosem i polskim zespołem, grającym te dźwięki w cudowny sposób: Maciejem Grabowskim, Rafałem Stępniem i Krzysztofem Gradziukiem oraz Janem Smoczyńskim, realizatorem dźwięku. To płyta, która bez wątpienia może stać na muzycznych półkach na przykład obok Milesa Davis’a.

Moja mała lekcja jazzu zakończyła się po 10 piosenkach i Annę Gadt oraz jej zespół, a także m.in. Stinga czy Joni Mitchell mogę po takich zajęciach nazwać nauczycielami plastyki. Płyta “Still I Rise” jest galerią i projekcją własnych fantazji, które powstają po zetknięciu się z dźwiękiem. Jednocześnie krążek pozwala na ponowne odkrycie czegoś co już wiemy – muzyka nas odbija. Słowem lub brzmieniem.

Magdalena Walczak