Antenna Error – “[Fix the Receiver]“

antenna-error.jpg Antenna Error – “[Fix the Receiver]“
wyd. własne/2009

Wiadomo o nich trzy rzeczy: są z Piły, śpiewa dziewczyna i wydali jedną EPkę.

Naprawdę, tylko tyle można się o nich dowiedzieć przeglądając zasoby Internetu. Ich MySpace straszy pustką, strony brak, a wpisując nazwę zespołu w Google można trafić na forum Piły i reklamę koncertów oraz EPki. Niczego więcej się nie stwierdza.

Kolejną trudność sprawia brak nazw piosenek. Zamiast nich mamy obrazki przedstawiające oko z rozmaitymi modyfikacjami. Dlatego będę posługiwał się numerkami. Piosenek jest siedem, dwie trwają niewiele więcej niż minutę i są bardziej szkicami niż pełnoprawnymi utworami. Bardziej szkoda pierwszego z nich, który rozwija się bardzo obiecująco i kończy się w najciekawszym momencie. Drugi z nich, opatrzony numerkiem pięć, to jakby amatorskie nagranie wokalistki tylko z gitarą (oczywiście imię wokalistki jest nieznane). Pozostałe pięć prezentuje rozmaity poziom.

Trójka ma momenty, choć niestety jest trochę zbyt rozwlekła i trzeba czekać minutę, aż zacznie się cos dziać, ale jak już się zacznie, to robi się naprawdę fajnie, na przykład patent z dublowaniem wokalistki robi bardzo dobre wrażenie. Siódemka jest zdecydowanie najlepsza i najciekawsza – zmiany tempa, dynamiki, przechodzenie ze śpiewu w szept, wszystko to wyróżnia ją z pozostałych sześciu piosenek. Jedynka też jest niczego sobie. Czwórka zaczyna się jakoś tak bez pomysłu szarpaniem strun, ale rozwija się bardzo dobrze. Piątka co chwilę zwalnia i przyspiesza.

Niewątpliwie największą zaletą Antenna Error jest wokalistka. Ma niesamowicie ciekawy głos, śpiewa tak trochę siłowo, czasem przez to zabrzmi podobnie do Dolores O’Riordian z The Cranberries. Bardzo dobrze wpisuje się w konwencję zespołu grającego dość trudną, poszarpaną muzykę i czasem łagodzi, a czasem zaostrza klimat.

Tak piszę o “[Fix the Receiver]“, ale jeszcze nie wiadomo, jaką muzykę grają. Najprościej ją nazwać indie rockiem z elementami staroświeckiego Emo (szczególnie w wokalu i czasem gitary). Gitary potrafią pohałasować, jednak całość jest dość melancholijna i smutna. Czasem wydaje się, że wokalistka powinna zaśpiewać z większą mocą, by przekrzyczeć gitary.

Z “[Fix the Receiver]” wyłania się obraz zespołu poszukującego własnej drogi, jeszcze niezdecydowanego, z pewnymi brakami kompozytorskimi, ale ciekawego, mającego szansę być czymś więcej niż kolejnym, przeciętnym zespołem, dobrze rokującym na przyszłość. Tak więc czekam na nowe nagrania. I jakiekolwiek informacje o zespole.

Michał Wieczorek