Felietonyprzemek

Artyści polecają – Tauron Nowa Muzyka

Felietonyprzemek

prefuse73.jpg Artyści polecają – Tauron Nowa Muzyka

Festiwal Tauron Nowa Muzyka staruje już w ten czwartek! Podobnie, jak w przypadku Off Festivalu, poprosiliśmy polskich artystów, którzy zagrają na festiwalu o wytypowanie koncertów, których nie można ominąć. Zobaczcie kogo wybrali muzycy Dick4Dick, Pink Freud oraz Muariolanzy!

Goodboy Khris (Dick4Dick)

Stawiam na pewniaków! Moi faworyci to AutechrePrefuse 73. Autechre śledzę od ich pierwszych wydawnictw (taaa, dziś sam jestem dziadkiem) i mam tą satysfakcję, że byłem naocznym (nausznym?) świadkiem tworzenia się nowej jakości w muzyce.  Ich albumy zabierałem zawsze na walkmanie na wakacje, gdyż znakomicie nadawały się do pogłębiania doznań przy pierwszych eksperymentach z substancjami psychoaktywnymi. Opus magnum to Tri Repetae, ale gdzieś w okolicach Draft 7.30, duet zaczął dryfować w stronę zimnych struktur, dźwięki stały się zbyt formalne, pozbawione tego czego najbardziej pożądam- melodii. Autechre zniknęło z horyzontu moich zainteresowań na jakiś czas, ale ostatnio wydali dwa nowe wydawnictwa, podobno bardzo dobre. Będzie okazja przekonać się o tym na żywo!  Prefuse 73 to już nieco późniejszy okres przygody z elektroniką i o innym ładunku emocjonalnym. Jego trzy pierwsze wydawnictwa znakomicie sprawdzały się na domowych balangach, jednak późniejsze produkcje Herrena nie wywoływały już na mnie wrażenia. Ale w towarzystwie orkiestry prawdopodobnie da świetny koncert. Z nowych twarzy jestem ciekaw gigu Gonjasufi.  “A Sufi And A Killer” z tego roku kręci mnie!

Wojtek Mazolewski (Pink Freud)

Mógłbym się rozpisywać w nieskończoność o zespołach występujących na TNM, bo warto zobaczyć wszystkie, ale przewrotnie polecając jeden i tak dotniemy nieskończoności. Autechre – to legenda w ruchu! Grupa która od nastu lat wyznacza  kierunek rozwoju muzyki elektronicznej. Cały czas robi to będąc o kilka kroków z przodu. Jest poszukująca i awangardowa, a także już klasyczna. Niosąc sztandar nowych brzmień, dorobili się już uznania i szacunku nie tylko w kręgach muzyki mechanicznej. Są dla mnie wielką inspiracją i jestem bardzo podniecony faktem, że będziemy mogli zagrać na tym samym festiwalu. Specjalnie na nasz występ przygotowałem z zespołem kolejną kompozycję Autechre z Epki “Envane” z 1997 roku – tym razem będzie to “Laughing Quarter” z lekkim mush upem z PF – w wersji akustycznej to jest na prawdę petarda. Tym utworem otworzymy nasz koncert!

Marcin Babko (Muariolanza)

Na tegorocznej Nowej Muzyce przede wszystkim chcę zobaczyć i usłyszeć Lou Rhodes. Przed dwoma laty byłem świadkiem jej koncertu na czeskim festiwalu Colours of Ostrava. W namiocie było gorąco i duszno, z ludzi lał się pot, ale nikt nie wychodził. Rhodes zaczarować scenę i publiczność. Jej solowe płyty różnią się od tego, co w latach 90. robiła w trip-hopowym duecie Lamb. Teraz gra akustyczne, intymne ballady, które na żywo robią jeszcze większe wrażenie.  Chcę posłuchać też Jaga Jazzist, bo jestem ich fanem odkąd pierwszy raz zobaczyłem ich na żywo – lata temu w katowickiej Hipnozie. Ciekaw jestem także jamajskich wibracji King Midas Sound i widowiskowego show Bonobo.

Przygotował: Marcin Bieniek