Atlas Sound – “Parallax”

Atlas Sound – “Parallax”
4ad Records/2011

Szlachetność prostoty.

Bradford Cox obecnie nie musi nic robić, oprócz wydania raz na jakiś czas kolejnego albumu Deerhuntera i ruszenia w odpowiednio długą trasę, aby zarobić na chleb. Na szczęście, Atlas Sound, czyli solowy projekt Coxa, jest środkiem, poprzez który może on dać ujście swojemu artystycznemu ADHD. Wystarczy przypomnieć cztery EP-ki “Bedroom Databank”, wypuszczone przez muzyka do pobrania za darmo z jego bloga. Z tego materiału można by złożyć ze dwie naprawdę niezłe płyty. Ale czego innego spodziewać się po osobie, która mówi o produkcji, jako stracie czasu, niepotrzebnie trzymającej muzykę w rękach twórców, zamiast od razu trafić do odbiorców. Cox nie tylko nie nagrywa słabych płyt – to także osoba rozumiejąca obecne realia.

“Parallax” nie kontynuuje drogi obranej na “Logos”; wyczuwa się na nim raczej wrażliwość charakterystyczną dla “Halcyon Digest” Deerhuntera. Tylko nieliczne utwory są w typowy dla Atlas Sound sposób zniekształcone i rozmyte – na przykład “Modern Aquatic Nightsongs”, prosta, chwytliwa piosenka przefiltrowana przez surrealistyczny sen (skojarzenia z psychodelicznym obliczem The Beatles są jak najbardziej na miejscu). Jednakże, trzecia solowa płyta Amerykanina to przede wszystkim bardzo klasyczne w swoim pięknie melodie. Mówiąc o przedłużeniu pomysłów z “Halcyon Digest” mam na myśli przebojowość i to tak silną, że słowo pop samo się ciśnie na usta.

Czystość i przejrzystość formy, jaką stworzył Bradford Cox na “Parallax”, jest zaskakująca. Można było spodziewać się płyty znacznie trudniejszej w odbiorze, tymczasem została ona nagrana z niezwykłą lekkością i wyczuciem. Delikatne elektroniczne niuanse świetnie uzupełniają świetnie skrojone piosenki, balansujące na styku folku i popu. Nie jest to może album tak frapujący jak “Logos”, ale za to dzięki swojej prostocie najbardziej spójny spośród wydanych pod szyldem Atlas Sound.

Krzysztof Kowalczyk