B Szczęsny – “Beyond Midnight”

beyond-midnight-artwork.jpg B Szczęsny “Beyond Midnight”
Brennnessel/2010

Po kilku pierwszych taktach wystraszyłam się, że mam do czynienia z 15-minutowymi utworami-umpa-umpa-nkami, gdzie nic się nie zmienia, poza czasem wyświetlanym w Winampie. Bogu dzięki się myliłam.

Szczęsny nowicjuszem nie jest. Nagrywa od 2008 roku (piosenka “Adria”), komponuje i produkuje muzykę dla Airborne Mark, gra w Not So Tronic i ostatnio coraz sławniejszej Adre and Alin. Do tego solowe występy na coraz większych scenach i coraz więcej fanów na Facebooku.

Dużo dała Szczęsnemu współpraca z net labetem Brennnessel . W niektórych utworach można wyczuć obraz i podobieństwo do syntetyczno-tanecznych kawałków Kamp!, co nie znaczy, że zespół znalazł sobie naśladowcę. Raczej godnego piewcę muzyki syntetycznej na scenach house i elektro.

Brzmienie utworów Szczęsnego opiera się na starych syntezatorach analogowych i  inspiracjami klasycznych w swojej kategorii nu-disco, balearic, house i elektro. W utworach Bartosz często korzysta z gitary basowej, co dodaje jego kawałkom bardziej ludzkiego, organicznego brzmienia. Nie są to jednostajne, monotonne przydługie sety, które zaczynają  nudzić, swoją powtarzalnością, mimo, że refrenu w nich nie ma. Szczęsny poszukuje balansu pomiędzy tanecznością i powtarzalnością a melodiami i bardziej złożonymi strukturami harmonicznymi. Do tego obsesyjna wręcz dbałość o szczegóły aranżacji i brzmienie sprawiają, że chce się przy tym kończyną tupać.

Sens koncertu według Bartosza Szczęsnego to radość z muzyki i pozytywna energia, która w sprzyjających warunkach wytwarza się pomiędzy publicznością a występującym. I własną głową i nogą tupiącą zaręczam: ta pozytywna energia się wytwarza! Wiem, bo sprawdziłam na żywo!

Maria Grudowska