BaBu Król – “Sted”
Zły pies/2012

Poezja jako coś przebojowego w XXI wieku? Czemu nie…

Być może niektórzy dostrzegli już w mediach brak konsekwencji w sposobie pisania nazwy zespołu; BaBu vs Babu. Wariant z dwoma dużymi literami jest wskazówką w kontekście poszukiwania genezy nazwy projektu, natomiast wersja z jedną dużą literką troszkę zbija nas z tropu. Do rzeczy: Ba(jzel)Bu(dyń). Za tym akronimem kryją się pseudonimy dwóch popularnych, jak na polski alternatywny światek, muzyków. Bajzel dał się już wielokrotnie poznać jako urzeczywistnienie konceptu człowieka orkiestry, a Budyń to charyzmatyczny lider Pogodno – zespołu, w którym udziela się także, od jakiegoś czasu, pierwszy z wymienionych artystów. Tytuł omawianego tutaj albumu jest, jak się już można łatwo domyślić, również akronimem. Bez przeciągania: chodzi o Stachurę Edwarda. Podejrzewam, iż nie potrzeba jeszcze przybliżać jego sylwetki. Starsi albo pamiętają go, albo pamiętają modę na niego. Natomiast młodsi spotykają się z jego twórczością na przynajmniej jednym szczeblu edukacyjnym i… we współczesnych piosenkach (Stare Dobre Małżeństwo, Hey i inni).

Co prawda w tym roku sięgnąłem po “Siekierezadę”, ale nie czyni mnie to ekspertem w analizowaniu tekstów Stachury. Zajmowanie się warstwą liryczną albumu zostawiam więc bardziej kompetentnym. Odniosę się natomiast do wokalnej interpretacji wierszów dokonanej przez Budynia. Dla części polonistów, lub ogólnie fanatyków poezji, kontakt z tym albumem może skończyć się szokiem. Z drugiej strony osoby znające któreś z artystycznych wcieleń Jacka Szymkiewicza nie powinny być zaskoczone – głos przepełniony jest bowiem emocjami. W tym konkretnym przypadku mnie to ujmuje. Wielu aktorów mogłoby się nauczyć z poszczególnych próbek wokalnych czym jest różnorodna prozodia. Aczkolwiek pewnie pojawią się i zarzuty nadmiernej egzaltacji wokalisty.

Jeżeli ktoś odniósł wrażenie, iż poprzednimi akapitami, starałem się odwrócić uwagę od – rzekomo słabej jakościowo – instrumentalnej treści, to niestety wpuściłem ją/go w maliny. Wspominałem dotąd o innych aspektach tylko po to, by choć trochę przybliżyć czytelnikom z jak bardzo kompletnym albumem mamy do czynienia. Teksty, symbolika (okładkowy piktogram, teledyskowa charakteryzacja oraz tańce) i wreszcie różnorodna struktura poszczególnych kompozycji – istne tsunami bodźców.

Nasza podróż rozpoczyna się od dobrego enigmatycznego utworu (“Próba wniebowstąpienia”). Dobrego, ponieważ nie zdradza co rzeczywiście kryje się na krążku, a wszelkie pierwsze impresje są szybko weryfikowane w miarę dalszej wędrówki. W kolejnych kawałkach poraża mnogość stylów i muzycznych odwołań. W trakcie pierwszego odsłuchiwania płyty zdziwiłem się, kiedy spojrzałem na playlistę i zdałem sobie sprawę, iż to dopiero połowa wycieczki. Nie, to nie kwestia monotonii. Wręcz przeciwnie – tyle instrumentalnych niespodzianek można najczęściej spotkać w przekroju całego albumu, lecz nie w połowie. “Sted” to bogactwo dźwięków, gdzie inkrustacje czają się w każdym kącie. Często stosowane są przejścia, które stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia już z zupełnie innym utworem, ale kiedy zerkniemy na odtwarzacz okazuje się, że to po prostu duet odleciał. Skoro jednak niektóre kompozycje trwają 5-7 minut to takie odloty są jak najbardziej zrozumiałe.

Kilka przykładów na potwierdzenie wspomnianej różnorodności: “Bójka w L.” stwarza atmosferę Dzikiego Zachodu, w czym wydatnie pomaga harmonijka. “Nie brookliński most” czy “Niemowa” generują natomiast asocjacje orientalne, przenosimy się na Bliski Wschód. W pierwszym z wymienionych kawałków kwintesencją tej egzotyczności jest dialog, jaki Jacek Szymkiewicz prowadzi z gitarą, choć chyba zamiast dialog powinienem napisać wzajemne przekrzykiwanie się. Uwagę przykuwa także utwór “Boska akademia”, wyróżniają się wyrazisty bas, klaskanie (bardzo bajzlowe) i instrumenty dęte. W tle mamy dodatkowe ścieżki wokalne; tekst wypowiadany w inny sposób niż przez głównego Budynia – ciszej/głośniej, wolniej/szybciej. W głowie zostają także wielokrotnie powtarzane, w pewnym momencie, zdania: Tylko dlaczego tak jest o bogowie / Tylko dlaczego tak jest. Trudno nie włączyć się do tego rytmicznego skandowania.

Pięknie brzmi kawałek “Jak”, gdzie wokalistę trochę ponosi, ale emocje odbiera się jako autentyczne. Ujęte to jest w ascetycznej scenerii (niskie tony gitary basowej, perkusja), co cudownie kontrastuje z egzaltacją. Oczywiście instrumentalna atmosfera po chwili przestaje być taka ascetyczna bo dołączają inne instrumenty. Później jeszcze piosenka “Co noc” urzeka agresywną intonacją i rytmem. Na koniec pozostawiono przebojowy utwór “Biała lokomotywa”, gdzie chyba najłatwiej, bez znajomości albumowego kontekstu, poprawnie powiedzieć kto za tym wszystkim stoi.

Amalgamat budyniowo-bajzlowy jest przepyszny. Można by się rozwodzić, jaki był dokładnie podział ról w poszczególnych kompozycjach, ale konsumentowi do szczęścia wystarczy dobry smak, znajomość proporcji jest niepotrzebna. Prywatnie poezja jest dla mnie często zbyt oderwana od rzeczywistości, tj. empirycznie fałszywa, ale podana w takiej postaci jak “Sted” ma zarezerwowane miejsce w osobistym rankingu najlepszych płyt roku.

Łukasz Stasiełowicz