Bad Light District – “Simplifications”

bad-light-district-simplifications.jpg Bad Light District – “Simplifications”
Ampersand/2009

Moje pierwsze spotkanie z muzyką Bad Light District zapadło mi w pamięć. Pewnego razu w radiowej Trójce usłyszałem ciekawą piosenkę z chwytliwymi, rozmytymi gitarami w tle. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że była to nasza rodzima produkcja, a nie jak podejrzewałem – zagraniczna.

Pogrzebałem chwilę w necie i okazało się, że miałem do czynienia z kawałkiem “Street of Frozen Phantoms” z płyty “Simplifications”. Album ten jest debiutem Bad Light District, pobocznego projektu Michała Smolickiego, perkusisty New York Crasnals. W powstawaniu krążka brał także udział brat muzyka, Jacek Smolicki (frontman tej krakowskiej grupy), który zaśpiewał część partii wokalnych.

Wyraźnie słychać, że Smolicki włożył dużo pracy w ten materiał, czego efektem jest spora różnorodność gatunkowa znajdującej się na “Simplifications” muzyki. Weźmy na przykład takie otwierające krążek “Nothing Particular”: pierwsza połowa utworu przypomina swoim gitarowym brzmieniem dokonania Interpolu, podczas gdy w drugiej doświadczamy typowo post-rockowego zgiełku. Z kolei “Happy Ends Never Happen” to zarówno wokale w stylu francuskiego Air, jak i rave’owa rytmika.

“Nothing Particular” akustycznie

Równy poziom albumu paradoksalnie jest w pewnym sensie jego wadą. O ile dobrze się stało, że całość nie ma właściwie żadnych słabszych momentów, o tyle brak jakichś charakterystycznych kawałków rzutuje na ostateczną ocenę krążka. Co prawda utwory takie jak “Street of Frozen Phantoms” czy “Simplify” wpadają w ucho, ale mimo to “Simplifications” cierpi na brak mocniejszych punktów zaczepienia, do których chciałoby się ciągle wracać.

Z “Simplifications” jest trochę tak, jak z “Thirty Heart Attacks A Day” Drivealone. Dobra, solidna robota, której jednak przydałoby się czasem odrobinę bożej iskry.

Krzysztof Kowalczyk