Aktualnościprzemek

Bajzel w trasie

Aktualnościprzemek

bajzel-08.jpg Bajzel, Człowiek-Orkiestra, w ramach swojej trasy koncertowej, zawitał także do Łodzi. Jego występ w Łodzi Kaliskiej z pewnością można zaliczyć do udanych. Ja mam jednak teraz dylemat: jak napisać o koncercie, który niekoniecznie mnie namówił, a który (wnosząc po reakcji publiczności) był faktycznie dobry?

Postać Bajzla, jako muzyka samowystarczalnego (kompozytor, aranżer i wykonawca w jednym), to swoisty ewenement. Dodać trzeba – jedyny wykonawca, bowiem na scenie podczas koncertu występuje tylko on sam (i jego gitara).

O ile odsłuchiwane z krążka piosenki nie brzmią szczególnie zachęcająco, o tyle podczas koncertu ich autor nadrabia ten niedosyt ekspresją i zaangażowaniem. Przeszkadzać może jedynie toporny i na dłuższą metę zbyt monotonny podkład perkusyjny, wygenerowany z samplera. Przy tego typu muzyce, jaką prezentuje Bajzel, zabrakło mi na scenie “żywych” instrumentów. Słysząc bogaty aranż i widząc jedynie człowieka z gitarą, jego występ wydał mi się po prostu nienaturalny. Rozumiem jednak, że taki a nie inny sposób prezentacji jest zamierzony.

Zastanawiałam się też, czy jedna persona będzie potrafiła skupić na sobie całkowitą uwagę publiczności przez cały koncert. Okazało się, że nie stanowiło to większego problemu. Postać Bajzla jest na tyle absorbująca, iż ciężko nie obserwować jego poczynań na scenie. Utwory swoje wykonuje z entuzjazmem i autentycznym przejęciem (wystarczy popatrzeć na mimikę twarzy).

Czegoś mi jednak w tym koncercie zabrakło. Im dłużej na nim siedziałam, tym coraz trudniej było mi zapanować nad znużeniem. No właśnie – siedziałam. Ktoś chyba nie przesłuchał płyty przed koncertem i w efekcie miejsce pod sceną zastawione było stolikami. Ta okoliczność przeszkadzała mi chyba najbardziej – ewidentnie energetyczna muzyka Bajzla nie nadaje się do słuchania na siedząco.

Niemniej jednak koncert Człowieka-Orkiestry uważam za ciekawe doświadczenie. Podoba mi się jego pomysł na promocję swojej twórczości – fakt, że wszystko robi sam, zasługuje na uznanie.

 Anna Lenarcik

Zdjęcia z koncertu autorstwa Sandry Kmieciak: