Relacjeprzemek

Ballady i Romanse w Nowym Świecie

Relacjeprzemek

siostry-wroaskie.jpg Ballady i Romanse, Warszawa, Nowy Świat, 05.09.2009

Siostry Wrońskie zakładając projekt Ballady i Romanse wypełniły sporą niszę na krajowej scenie. Poetyckie teksty i charakterystyczne melodie zaskoczyły na tyle, że grupę można spotkać zarówno na imprezach muzycznych, jak i literackich. Tak też było podczas zlokalizowanych w centrum Warszawy “Manifestacji Poetyckich”.

Ta trzydniowa impreza poetycka odbywała się w stolicy już po raz piąty. Na miejsce wybrano klub Nowy Świat, mieszczący się na rogu ulic Świętojańskiej i Nowy Świat. Trzy festiwalowe dni wypełnione były prezentacjami poetyckimi, skupionymi wokół twórczości polskich autorek. Powodem było ukazania się antologii “Solistki”, promującej młodą poezję kobiecego autorstwa. Może to właśnie dlatego pomyślano o sprowadzeniu sióstr Wrońskich? Nawet jeśli nie, to organizatorzy z pewnością mieli na uwadze to, co dziewczyny zaprezentowały podczas kwietniowego Portu Wrocław – imprezy o podobnym charakterze, jednak dużo większym rozmachu.

Duet uzupełniony o perkusistę Pustek, pojawił się na scenie późnym wieczorem, domykając drugi dzień imprezy. Pominę fakt, że przejmowali scenę po przedłużającej się i nudnej dyskusji na temat wspomnianej antologii. Nawet kąsające pytania Kazimiery Szczuki nie zdołały nakręcić tempa. Koncert w tej sytuacji okazał się być wybawieniem. Sam festiwal nie przyciągnął zbyt wielkiej publiczności. Koncert nie zmienił tej sytuacji, chociaż w pierwszych rzędach nie dało się nie zauważyć fanów, których znajomość z Siostrami nie ograniczała się wyłącznie do spotkań podczas koncertów.

Był to mój pierwszy kontakt z Balladami na żywo. Zuza (wokal) wychodząc na scenę zapowiedziała, że występ będzie bardziej “balladowy”, co nie do końca odbiło się w dalszej części koncertu, jednak wprowadziło szarawą atmosferę, która towarzyszyła do końca występu. Większość utworów płynęła raczej w wolnym tempie, chociaż nie zabrakło takich kawałków jak “Magnetyzm serc”, “Toksyczna para” czy obowiązkowa w tej sytuacji “Warszawa”. Siostry zaprezentowały wymieszany set – poza starymi utworami mogliśmy usłyszeć kilka nowych kompozycji. Nowe utwory okazały się na tyle świeże, że nie obyło się bez improwizowania i układania poszczególnych partii na żywo (perkusja). Wypadły one znacznie dynamiczniej na tle starszych kompozycji. Na zakończenie trio zagrało utwór “Jesień” z tekstem Doroty Masłowskiej oraz najmocniejszy punkt swego debiutu: “Kto przepłynie”.

Koncert pokazał jak przy minimum środków i odrobinie talentu można stworzyć całkiem przyzwoity kawałek muzyki. Okna klubu Nowy Świat przez cały czas trwania imprezy były odsłonięte i każdy kto tylko chciał mógł sam przekonać się o tym, co dzieje się w środku. Ciekawe ile osób skłoniła ta darmowa reklama do wstąpienia. Występ nie powalał ekspresją czy wykonaniem, ale okazał się całkiem niezłym doświadczeniem.

Marcin Bieniek