Bang Gang – “Ghosts From The Past”

bang-gang.jpg W krainie Bang Gang

Fenomen muzycznej sceny islandzkiej wciąż mnie zaskakuje i zachwyca. Ostatnio zachwycił najnowszym albumem Bang Gang.

Islandzka formacja Bang Gang powstała w 1998 roku, jej liderem jest Bardi Johansson – człowiek orkiestra: wokalista, autor tekstów i aranżacji, a także producent.To, co wyróżnia muzykę Bang Gang spośród innych grup, to ciepły, spokojny wokal i połączenie delikatnych melodii z elektroniką. I tak właśnie jest na najnowszym krążku.

Zaczyna się pięknie – wyciszonym “The World Is Gray”, który powoli wprowadza w klimat. Bo to właśnie klimat jest w tej muzyce najważniejszy. I tak przez cały czas – trochę melancholijnie, nastrojowo, a przy tym nie sposób się od tych dźwięków oderwać.Dalej jest równie dobrze: akustyczny “One More Trip”, “Don’t Feel Ashamed” z pięknym akompaniamentem kobiecego głosu i doskonale zamykający całość “Stay Home”.

Dźwięki Bang Gang mają w sobie jakąś magię. Album przenosi do innego świata i sprawia, że chce się tego słuchać i słuchać… A przy tym docenić trzeba muzyczną różnorodność i wyśmienite połączenie fortepianu i gitary z elektroniką i trip-hopem. Ale uwaga, od takiej mieszanki łatwo się uzależnić. W moim odtwarzaczu Bang Gang króluje od kilku dni i wcale nie ma zamiaru się wynieść.

Eliza Gaust