Relacjeprzemek

Blues, czyli jazz

Relacjeprzemek

Blues, czyli jazz
7.11.2011/Łódź

Era Jazzu od ponad dekady na stałe wpisała się w koncertowy kalendarz miłośników ambitnego grania. W tym sezonie otwiera ją bluesowe The Holmes Brothers.

Od razu zmuszona jestem dodać małe sprostowanie: The Holmes Brothers mają specyficzne podejście do bluesa i powiedzieć, że zamykają się w tym gatunku muzyki to niewybaczalne uproszczenie. Przez 44 lata wspólnego grania (a 32 pod szyldem The Holmes Brothers) zespół wypracował własną niepowtarzalną stylistykę, na którą składają się elementy bluesa, country, gospel, folku czy soulu. Wymieszane w doskonałych proporcjach, pozwalają na poznanie czarnej muzyki od strony dotąd nieznanej. Razem z Sherwoodem (gitara basowa) i Wendellem (gitara i pianino) Holmesami oraz Popsy Dixonem (perkusja) wędrujemy przez zapomniane bary i speluny w małych, odległych miasteczkach Wirginii, przez przydomowe werandy na dalekich preriach, przez duszne, zadymione, tłoczne kluby muzyczne Nowego Jorku i Chicago. Zawędrowaliśmy aż do Łodzi, do Klubu Wytwórnia, aby zaczarować jeden z jesiennych poniedziałkowych wieczorów i na chwilę zapomnieć gdzie jesteśmy, jaki jest dzień, co czeka na nas za olbrzymimi wrotami prowadzącymi na salę koncertową.

Zespół porwał łódzką publiczność i rozkochał w sobie za sprawą swojej spontaniczności, poczucia humoru, żywiołowości. Ogrom pozytywnej energii płynący ze sceny udzielił się słuchaczom, którzy już po kilku utworach reagowali w sposób podobnie radosny i niewymuszony. Niestety po “podstawowej” części koncertu udało się wyklaskać tylko jeden bis. Ale trzymamy za słowo Dionizego Piątkowskiego – promotora cyklu koncertowego Era Jazzu – który w krótkiej zapowiedzi koncertu, dał nadzieję na to, że dobrego, ambitnego grania będzie w Łodzi więcej. Gorąc na to liczymy, bowiem trzeba wspomnieć, że w ramach Ery Jazzu gościły w naszym kraju takie gwiazdy jak Amadou & Mariam, Marcus Miller, Cassandra Wilson, John Scofield czy Herbie Hancock & Symphony Orchestra lub The Kronos Quartet. Niestety artystów dających koncerty w ramach cyklu rzadko możemy usłyszeć w Łodzi. A jak pokazał koncert The Holmes Brothers zapotrzebowanie na nie jest.

Sandra Kmieciak