Bob Dylan – “Together Through Life”

bob-dylan-together-through-life-album.jpg Bob Dylan – “Together Through Life”
Columbia Records/2009

Wraz ze swoim 33 studyjnym albumem Dylan powraca do bluesowych korzeni rodem z lat 50-tych. Czy zaskakuje? Oczywiście, że nie.

O planowanym wydawnictwie świat usłyszał niewiele ponad miesiąc przed premierą. Jeśli Dylanowi chodziło o moment zaskoczenia, to z pewnością mu się to udało. Album został w dużej mierze zainspirowany przez francuskiego reżysera Oliviera Dahana, który zaproponował muzykowi napisanie utworu do jego nowego filmu “My Own Love Song”. W efekcie powstała kompozycja “Life Is Hard”, która dała początek 9 innym, wchodzącym w skład “Together Through Life”. To, co jednak najbardziej wpłynęło na charakter krążka, wiąże się z pozasceniczną działalnością Dylana.

W połowie roku 2006 Dylan wystartował z autorską audycją radiową “Theme Time Radio Hour”, w której prezentował utwory z szerokiego spektrum muzycznego. Rock’n'roll mieszał się z R&B, hip-hopem czy popem. Co jednak ważne, to to, że autor audycji zdecydował się ratować od zapomnienia pionierów bluesowego grania z początku lat 50-tych. Wygrzebując z bibliotek stare winyle i odtwarzając je na antenie spłacał dług zaciągnięty na początku swej kariery. Swym enigmatycznym głosem zapowiadał takich artystów jak Hank Williams, Jerry McCain, ale i Rolling Stones. Nastrój panujący podczas godzinnej audycji odbił się na charakterze nowego albumu. Warto dodać, że jako bonusowy dysk, do wydawnictwa dołączono zapis jednego z programów.

Album porzuca utwory konstruowane na zasadzie procesu twórczego, gdzie kompozycje rozpływały się w muzycznej wyobraźni Dylana oraz jego zespołu. Takie założenie towarzyszyło Dylanowi na poprzednim krążku “Modern Times” oraz po części na wcześniejszych dwóch wydawnictwach “Love and Theft” oraz “Time Out Of Mind”. Na tle całej kariery Dylana “Together Through Life” nie wydaje się wnosić nic nowego do stylistyki weterana, jednak biorąc pod uwagę ostatnie 15 lat, a zwłaszcza album “Modern Times” dysonans stanie się wyraźny. Tym razem dostajemy porcję 10 utworów korespondujących muzycznie oraz tekstowo z tym, co najważniejsze w muzyce połowy ubiegłego wieku. Ich charakter zapowiada jakoby Dylan miał ochotę na nowo szturmować listy przebojów (co w jakimś stopniu mu się udało; album zadebiutował na 1 miejscu w Wielkiej Brytanii oraz USA).

Wystarczy wsłuchać się w rozbujanego openera “Beyond Here Lies Nothin’ ” czy utrzymane w żartobliwym tonie “My Wife’s Home Town” oraz “Joelene”. Utwory te od pierwszych dźwięków przenoszą nas w czasie do zadymionych klubów, w których pobrzmiewały pierwsze dźwięki bluesa. Jednocześnie niosą za sobą konkretną porcję pozytywnej energii. Pojawiają się także momenty bardziej nastrojowe jak melancholijny “Forgetful Heart” czy rozmarzony “The Dream Of You”. O tym, że korzenie artysty tkwią cały czas w folku przypomina obecny w każdym utworze akordeon oraz pojawiające się okazjonalnie skrzypce. Warto dodać, że teksty, których współautorem jest muzyk Grateful Dead – Robert Hunter, ładnie zagryzają się z muzyką. Po części to zasługa samego Dylana, który pomimo “nie tego” głosu co kiedyś, stara się z utworu na utwór modelować swój śpiew.

Dylan po raz kolejny udowadnia, że starość służy jego artystycznej karierze. “Together Through Life” to solidny materiał, który w perspektywie nadchodzących letnich wieczorów nabiera dodatkowych walorów. Wystarczy wsłuchać się w lekkość, z jaką muzycy rozgrywają się w jednym z końcowych utworów “I Feel A Change Comin On”, gdzie Dylan dośpiewuje “and the last part of the day is already gone…“.

Marcin Bieniek