Bobby the Unicorn – “Utopia”

Bobby the Unicorn – “Utopia”
Thin Man Records/2014

Wcale nie taka nierealna “Utopia”.

Bobby the Unicorn, czyli Darek Dąbrowski, to artysta pochodzący z Białegostoku, a obecnie mieszkający w Warszawie. Powoli i sukcesywnie buduje swoje nazwisko na rynku muzycznym stając się tym samym ważną osobistością na niezależnej scenie muzycznej.

Na poważnie muzyką zajął się w 2012 roku i od tamtej pory zdążył wystąpić na Halfway Festival w Białymstoku, Henschke Festival, Open’er Festivalu oraz na wielu innych koncertach, a w planach jest występ na tegorocznym Soundrive Fest w Gdańsku.

Obecnie mówi się o nim coraz częściej i głośniej. A wszystko za sprawą płyty “Utopia”, nagranej w domowym studio artysty, przy pomocy starych urządzeń, które muzyk kolekcjonował od wielu lat (m.in.: wzmacniacze, gitary, nietypowe mikrofony itp.). Pomysł nagrania muzyki w domu to też konsekwencja jego krytycznego stosunku do rynku muzycznego.

“Utopia” to 10 świeżych kawałków, które utrzymane są w klimacie retro. Słychać w nich inspiracje kilkoma gatunkami, choćby folkiem, post punkiem czy garażowym rockiem. Ale Bobby the Unicorn to też songwriter. Zanim jednak Darek Dąbrowski nagrał ów album przez ponad rok umieszczał za darmo w Internecie poszczególne kawałki, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Ta zabawa z instrumentami retro sprawiła, że “Utopii” słucha się jak płyt starszego brata. “Heart & Stone” i “Półżywy dom” przywodzą na myśl grungowy Alice In Chains. Zamiłowanie do post-rocka słychać natomiast w “Balance” i “Modern Times”, które przypominają też dokonania tria z The xx. “Ona ma broń” jest z kolei zaśpiewane z nonszalancją oraz garażowym zacięciem. “Cold War” to zaś ewidentna inspiracja songwriterską subtelnością, m.in. Bon Ivera czy Bena Howarda. Bardzo fajnie słucha się “Dużych drzew”, na których Bobby the Unicorn bawi się swym głosem. Całość jest jednak niesamowicie spójna i wyróżniająca się od innych propozycji muzycznych.

Kolejny zdolny polski artysta, którego trzeba docenić.

Ilona Nieroda