Bomba Estereo – “Elegancia Tropical”

Bomba Estereo – “Elegancia Tropical”
Polen/2012

Jedziemy do Bogoty.

Jeśli do tej pory Bogota kojarzyła się Wam przede wszystkim z walkami gangów narkotykowych i rzekami kokainy, powinniście zmienić zdanie. Stolica Kolumbii jest dziś zupełnie innym miastem, a jej najbardziej znanym muzycznym produktem eksportowym jest właśnie Bomba Estereo, których nazwa wzięła się od potężnych soundsystemów, jakie można spotkać w Bogocie.

Trzeci album ekipy dowodzonej przez charyzmatyczną wokalistę Li Saumet i multiinstrumentalistę Simóna Meiję przynosi zdecydowany zwrot w stronę syntetycznych brzmień. “Estalla” sprzed lat czterech pełna była rozmaitych perkusjonaliów, gitar i klimatu rodem z kolumbijskiej dżungli. Tu przenieśli się do miasta, tropikalną psychodelię przetykając klubowymi wstawkami. Najwyraźniej to przejście słychać w dwóch utworach z gośćmi – “Rocas” z udziałem B’Negao i “Rocas” z Buraka Som Sistema. Oba są agresywnie taneczne, wręcz zmuszają do tańca. Sami Bomba Estereo utrzymują to szaleńcze tempo w napędzanym opętańczym rapem Saumet “Caribbean Power”, który jest zdecydowanie jednym z najjaśniejszych punktów “Elegancia Tropical”.

Trzecia płyta Kolumbijczyków rozpoczyna się jednak dość niepozornie, od czterech dyskretnie, lecz bardzo sugestywnie bujających piosenek. Nie sposób się oprzeć tej karaibskiej pulsacji, z której słynie cumbia, styl, który stoi u podstaw muzyki Bomba Estereo. Z tej czwórki najbardziej wybija się “El alma y el cuerpo”, perfekcyjny wakacyjny hit. Leniwy, rozmarzony, idealny do wylegiwania się w hamaku i wygrzewania na słońcu w tropikach i, no właśnie, w tej piosence kryje się tytułowa elegancja. Podobnie, jak spokojnie się zaczyna, leniwie się kończy, “Pa’ Respirar” to kolejny majstersztyk z tego bardzo dobrego albumu.

Bomba Estereo pewnie nie spodziewali się, że wydając “Elegancia Tropical” na początku listopada, pomogą w przetrwaniu jesieni i nadchodzącej zimy, w końcu w Kolumbii cały czas jest ciepło. Byle do wiosny!

Michał Wieczorek