Brent Knopf z Menomeny o swojej debiutanckiej płycie jako Ramona Falls

ramonafalls.jpg Brent Knopf z Menomeny o swojej debiutanckiej płycie jako Ramona Falls

Ramona Falls to nikt inny jak Brent Knopf – 1/3 oregońskiego trio Menomena. Tuż przed wydaniem ich czwartego krążka, Brent postanowił zadziałać na własną rękę i nagrał płytę, która nie tylko osłodziła czas oczekiwania, ale nawet zepchnęła na drugi plan menomenowe wydawnictwo.

“Intuit” to album pełen magicznych smaczków, który czaruje aż od pierwszych dźwięków, po to by przy ostatnich słuchacz był absolutnie zakochany w tym co właśnie usłyszał. To piękne i nastrojowe dzieło, mimo iż zostało wydane jeszcze w wakacje jest idealnym materiałem do słuchania podczas coraz krótszych i ponurych popołudni. Zgrabne połączenie autorskiej muzyki Brenta z brzmieniami jego macierzystej grupy uzupełnione jest przejmującymi tekstami i razem tworzy dzieło, które z pewnością chwyci za serce wszystkich muzycznych wrażliwców. Mnie chwyciło i zapewniam, że płyta “Intuit” znajdzie się w pierwszej dziesiątce mojego podsumowania roku 2009.

Skąd wzięły się pomysły na poszczególne utwory, jak powstawały i “co autor chciał przez to powiedzieć” napisał specjalnie dla Uwolnij Muzykę! sam muzyk:

1. “Melectric”. Z jakiegoś powodu, kiedy nagrywałem “Intuit” ciągle myślałem o Benie Franklinie. Rzekomo puścił latawiec podczas burzy mając nadzieję, że zostanie on rażony piorunem. I wtedy pomyślałem o życzeniu: chciałbym zostać porażony prądem.

2. “I Say Fever”. Ta piosenka traktuje o próbie rozwiązania problemu, które nie posiada rozwiązania. Na końcu, jedyne co nam zostaje to skandować “przez lata” (“for years”) jak mnich lub skazaniec. To jest jak medytacja z równym udziałem błagania i rezygnacji.

3. “Clover”. Miałem taką wizję: każde drzewo na przestrzeni czasów wskazywało na gwiazdę w galaktyce. To tak jakby każde drzewo miało swój własny kompas, swoją własną Gwiazdę Północną, w każdym danym momencie.

4. “Russia”. Wyobraziłem sobie cały krajobraz Syberii złożony na pół, później ponownie na pół i ponownie, dopóki cały nie zmieścił się we wnętrzu Matrioszki.

5. “Going Once, Going Twice”. Po tym jak napisałem tą piosenkę, postanowiłem zadedykować ją swojej przyjaciółce, która walczyła z własnymi myślami o znalezienie równowagi. To osoba, która wykonuje pracę, której nigdy nie chciała wykonywać, tylko dlatego, że potrzebuje pieniędzy. I to dało mi do myślenia o ludziach, którzy sprzedają siebie w różnych profesjach, o ludziach, którzy czują się “sprzedani”. To uczucie, które sam czasami czuję. Podoba mi się pomysł przekierowania mojej poczty do nieba po tym jak umrę.

6. “Salt Sack”. Puzon w tym utworze był nagrywany w małym mieszkaniu. Nie miałem statywu na mikrofon, więc zamiast tego przymocowałem mikrofon do kija od miotły i oparłem o łóżko.

7. “Boy Ant”. Chciałem, żeby płyta na chwilę przystanęła, złapała głębszy oddech. To taka chwila ciszy przed burzą.

8. “Always Right”. Czteroletni chłopiec z plastikowym mieczem i w plastikowych hełmie wikinga na głowie mianuje się królem świata i żąda posłuszeństwa od swoich wypchanych zwierzaków.

9. “The Darkest Day”. Utwór ten został napisany podczas przesilenia zimowego, podczas dnia z najmniejszą ilością światła.

10. “Bellyfulla”. Człowiek wyobraża sobie, że na dnie muszli naprawdę jest ocean i wierzy, że słyszy jak wołają go stamtąd jego przyjaciele. Decyduje się on ich odnaleźć i dołączyć do nich.

11. “Diamond Shovel”. Wyobraziłem sobie, że dokopuję się do centrum ziemi i zdałem sobie sprawę z tego, że dryfowałbym tam: nie ma tam grawitacji, to by było jak dryfowanie w przestrzeni kosmicznej, z tą różnicą, że nie znajdujesz się pustej przestrzeni, ale w sercu ziemi.

ramona-falls-intuit.jpg

Tych, których nie przekonałam ani ja, ani sam Brent odsyłam na stronę MySpace Ramona Falls. Zapewniam, że po przesłuchaniu choć jednego utworu zakochacie się w muzyce tego utalentowanego Oregończyka.

Małgorzata Lewandowska