Broken Records – “Until The Earth Begins To Part”

broken-records.jpg Broken Records – “Until The Earth Begins To Part”
4AD/2009

Kandydat na płytę roku. A walczyć o to miano będzie u mnie z My Latest Novel, a z tym zespołem ma jeszcze kilka podobieństw: też są ze Szkocji, też są melodyjni, też powalają wokalem i też są genialni.

Premiera debiutanckiej płyty Broken Records miała miejsce pierwszego czerwca, ale już wcześniej można ją było spokojnie przesłuchać i bardzo wysoko ocenić. Na “Until The Earth Begins To Part” jest bardzo dużo skomplikowanych i wpadających w ucho kompozycji, jest sporo improwizacji, jest głośno, jest cicho.

Na kolana powala także mnogość instrumentów (zespół składa się z siedmiu muzyków). Na debiucie Broken Records słyszymy akordeon, wiolonczelę, trąbkę oraz bardzo dużo skrzypiec i pianina. Na pierwszy rzut oka (ucha?) nasuwa się skojarzenie z Arcade Fire, ale już po kolejnych odsłuchaniach śmiało można stwierdzić, że to coś innego i może dzięki temu – lepszego na rok 2009? Przede wszystkim ze względu na folkowość stylu i coś, co charakteryzuje także My Latest Novel, Frightened Rabbit czy The Twilight Sad, a mianowicie – instrumentalny shoegaze. Pianino zamiast basu i skrzypce zamiast wściekłej perkusji. Gdzie tego szukać? Najlepiej w numerze dziewięć – “Wolves”, przede wszystkim od drugiej minuty. Majstersztyk!

“Until The Earth Begins To Part” jest bardzo, ale to bardzo równa. Szkoci nie schodzą z bardzo wysokiego poziomu, który czasem wędruje jeszcze wyżej. Szczególnie na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich utworach. Jest bardzo dobre “Wolves” oraz jeszcze lepsze “If Eilert Loevborg Wrote A Song, It Would Sound Like This” (długość tytułu a’la Twilight Sad), którego początek kojarzy mi się z Bałkanami.

Na uwagę zasługuje także wokal, który choć nie jest specjalnie wyrazisty (ciekawe jak wypada live?), ale świetnie komponuje się z muzyką, która idealnie nadawałaby się na mysłowickiego OFFa.

Patryk Siedliński