Relacjeprzemek

Čači Vorba w Śnie Pszczoły

Relacjeprzemek

Čači Vorba w Śnie Pszczoły
19.01.2011/Warszawa

Lubelski zespół jest na fali wznoszącej. Ich druga płyta święci tryumfy za naszą zachodnią granicą, została też doceniona w kraju, a trasa ją promująca okazała się sukcesem. Przynajmniej tak to wyglądało w Warszawie.

Choć na dworze padał śnieg, to atmosfera na dolnym poziomie Snu Pszczoły była bardzo gorąca. Caci Vorba zaczęli od krótkiego instrumentalnego utworu, jeszcze bez Marii Natanson na scenie. Gdy się na niej pojawiła, od razu było wiadomo, kto będzie prawdziwą gwiazdą wieczoru. Natanson jest pełna naturalnego uroku i mimo że konferansjerką zajmował się Piotr Majszyna, to ona poderwała warszawską publiczność do tańca. Po kilku chwilach koncert zmienił się w prawdziwą bałkańską imprezę, również za sprawą coraz śmielej tańczących dziewczyn na scenie. Pod koniec odważnych było pięć.

Nie zabrakło też momentów lirycznych, które przenosiły Sen Pszczoły hen na bałkańskie bezdroża, jak “Pristana Si Rada”, jednak pierwiastek taneczny zdominował ponadgodzinny występ lublinian. Prawie każdy utwór został opatrzony krótką etnograficzną uwagą, ale zupełnie nie rozbijało to klimatu. O wykonawczym mistrzostwie nie trzeba wspominać, to przecież jedna z ich najmocniejszych stron.

Publiczność dopisała, zespół dopisał, pozostaje mieć nadzieję, że praski klub jeszcze częściej będzie zapraszał folkowe zespoły.

Michał Wieczorek