Call The Fire Brigade – “Dockyard Session EP”

call-the-fire-brigade-dockyard-session-ep-2010.jpg Call The Fire Brigade – “Dockyard Session EP”
Wydanie własne/ 2010

Koń jaki jest, każdy widzi.

Takie zespoły i takie płyty nie powinny mnie w ogóle dziwić. I istotnie nie dziwią – Was zapewne też nie. To normalne, że młodzi chłopcy chcą grać na gitarach i wyrzucać z siebie gniew, bunt itd. Nie, nie szydzę, piszę zupełnie serio; trudno jest Call The Fire Brigade ganić, bo taka muzyka jest naturalną rzeczą w pewnych okolicznościach przyrody. I wszystko jest ok, dopóki muzykę tę pozostawimy miastu, w którym powstaje oraz jej odbiorcom, czyli znajomym członków zespołu. Jeśli natomiast umieścić ją w jakimś szerszym kontekście, to cóż…

Nazwijmy rzecz po imieniu: wbrew myspace’owemu opisowi, to jest pop punk, nie hardcore. Niby ma być ostro, ale tak naprawdę piosenki próbują się nadawać do nucenia – niestety nucić nie ma za bardzo czego. Fajnie, że pojawiają się dość często przejścia, zmiany tempa i słychać, że grupa nie poszła na kompletną łatwiznę. Inna sprawa, że te wszystkie przejścia doskonale znamy z MTV Rock, z tym, że takie Paramore czy inne Lostprophets tworzą rzeczywiście chwytliwe kawałki. Produkcja epki stoi na bardzo dobrym poziomie, w utworom nie brakuje przestrzeni i oddechu, co rzadko udaje się  zespołom tego typu.

Zdaję sobie sprawę, że zapewne nie jestem odbiorcą docelowym. Kto wie, może członkom Call The Fire Brigade jeszcze wyrosną pazury, jeśli chłopaki sięgną w muzykę gitarową głębiej, a nie tylko przelotnie spojrzą na ostatnie 10 lat. Póki co, niestety jest słabo.

Krzysztof Kowalczyk