Camero Cat – “Mad Tea Party”

Camero Cat – “Mad Tea Party”
Mystic/2011

mrrrmrrrmrrrr

Są takie płyty, które podobają się zanim włoży się je do odtwarzacza i dziękuje ludziom, którzy przywiązują wagę do opakowania za ich pomysły. Camero Cat jest przykładem takiej właśnie płyty: pudełko stylizowane na stara książkę, taką jakie to dzieci wygrzebują ze strychów babci, z wytłoczonym obrazkiem kota z wąsami większymi niż on sam. I pierwszej kociarze tego kraju dużo już do szczęścia nie potrzeba.

Bogato zdobiona ilustracjami Jaśminy Parkiety książeczka z tekstami, dołączona do płyty, jest jak zbiór bajek i opowiadań. O kotach w rolach głównych – oczywiście. Są koty dobre, które pilnują dzieci, i są koty złe, co można poznać po ich oczach. Niektóre mieszkają w czajnikach, inne noszą kapelusze, jest też grupa, która się notorycznie odurza. Wszystkie czarno – białe, wszystkie przedstawione niczym z książki Lewisa Carrolla. I tak jak u niego mamy podział na rozdziały.

Jak na książkę przystało jest tu wstęp - zaklęcie, wprowadzające do baśni. Smutna piosenka na wokal w roli głównej z romantycznym refrenem wciąga w koci świat, jak tajemnicza szafa w krainę Narnii. Każdy dźwięk ma tu swoją rolę, choć brzmi to troszkę tak, jakby za instrumentami też zasiadły koty.

Wraz z muzyką, przenosimy się w krainę baśni tak dziwnych, jak ich bohaterowie. Tak zakręconych, jak karuzela w locie, tak nietypowych, jak kot w butach, czy przygody Alicji w Krainie Czarów. 12 piosenek opowiada muzyczne historie pełne tajemniczego  nastroju, tajemniczego humoru i grozy podszytej sarkazmem i humorem.

Smyczki, pianino, gitary, akordeon, wokale czasem spokojne i delikatne, czasem z topornym akcentem i z piaskiem w gardle, tworzą z muzyki Camero Cat słuchowisko z pogranicza kabaretu, musicalu i teatru groteski, uwodzące słuchacza każdą nutą. Trudno oprzeć się urokowi obłędu kociej historii i nie dać się porwać do pełnego absurdu świata, w którym spotkamy koty, gady, szczury i… Czesława Mozila, który gra na akordeonie w utworze “When the Sun in Coming Up…”.

Album pod względem klimatu nawiązuje do “Alicji w Krainie Czarów”, czy twórczości Tima Burtona- do końca nie wiadomo o co chodzi, ale bohaterowie, jak w amerykańskich horrorach pchają się tam, gdzie nie powinni, choć rozsądek kazałby uciekać. Wystarczył łyk magicznej herbaty (“Tea Song”) i ruszyła mieniąca się barwami karuzela. Nierealistyczny świat miga zaledwie przed oczami, a skonsternowany słuchacz może tylko starać się nie zwariować w tej historii: raz jest w chatce z czajnika, raz na cyrkowej arenie, w nawiedzonym domu, czy przysłuchuje się debacie kotów i szczura. A wszystko to w 40 minut.

Maria Grudowska