Coeur De Pirate – “Blonde”

Coeur De Pirate – “Blonde”
Gross Boite/2011

Słoneczny pop na koniec roku.

Druga płyta Béatrice Martin zaczyna się zupełnym zaskoczeniem. Chór chłopięcy, pogłos jak w kościele, podniosła melodia. Nie, Kanadyjka nie zabrała się za tworzenie muzyki sakralnej, ale “Léve les Voiles” zdaje się zapowiadać, że powtórki z debiutu nie będzie.

I rzeczywiście, Béatrice na “Blonde” w niczym nie przypomina tej nieśmiałej dziewczyny ukrytej za fortepianem, którą była 3 lata temu. Nie tylko dlatego, że jej ukochany instrument większą rolę odgrywa tylko w dwóch piosenkach. Już od pierwszych dźwięków “Adieu” słychać, że Béatrice nabrała pewności siebie, uwodzi swoim dziewczęcym głosem, bawi się ze słuchaczem. Wyraźnie zauważalny jest wpływ Armistice, wspólnego projektu Martin z Jayem Malinowskim, liderem Bedouin Soundclash. Latynosko-kalifornijskie dźwięki przyozdabiają większość utworów, co sprawia, że “Blond” nabiera słoneczności. “Loin d’ici” wydaje się być odrzutem z sesji do debiutanckiej EP-ki Armistice. Z dwoma tylko wyjątkami, tak, jak cała płyta, ta piosenka jest zaśpiewana po francusku i zamiast Malinowskiego śpiewa Sam Roberts.

Jednak największa inspiracją dla Béatrice Martin jest przeszłość. “Blonde” bezpośrednio odnosi się do lat 60. i ruchu yé-yé, czyli frankofońskiej odpowiedzi na Presleya, a później i Beatlemanię. Z artystkami takimi jak Fracoise Hardy łączą Martin bardzo podobna melodyka, rock’n'rollowe gitary, chwytliwe refreny, patenty brzmieniowe i rytmiczne, ale też wizerunek z pozoru niewinnej, ale tak naprawdę grzesznej dziewczyny.

Mimo tego zanurzenia w przeszłości (a może – biorąc pod uwagę retromanię panującą coraz mocniej z zachodniej popkulturze – dlatego) “Blonde” jest albumem na wskroś współczesnym. Wyładowanym potencjalnymi radiowymi hitami, które bezlitośnie wgryzają się w mózg (trzeba jednak przyznać, że jak na dzisiejsze standardy robią to nad wyraz subtelnie). Najbardziej zaraźliwa jest “Danse et Danse”, w której Béatrice z niezwykłym urokiem miesza francuski z angielskim. Ta piosenka zajęła miejsce “Walking Far from Home” Iron & Wine jako największego earworma mijającego roku. Zaraz za nią znajduje się “Verseau”, który przypomina twórczość rodaczki Martin – Basi Bulat. Choć punkt wyjścia u obu artystek jest inny (folk u Basi, pop lat 60. u Béatrice), to mają wspólny zmysł do pisania przepięknych melodii i optymizm płynący z piosenek.

Nic dziwnego, Martin może patrzeć z nadzieją w przyszłość. Jeśli dalej będzie pisała tak dobre piosenki, szybko jej sława przekroczy granice Frankofonii. Czego jej i nam życzę na Nowy Rok.

Michał Wieczorek