Relacjeprzemek

Colours of Ostrava 2013 – relacja cz. 4

Relacjeprzemek

Colours of Ostrava 2013 – relacja cz. 4

Dzień czwarty – a to ci miła niespodzianka!


część 1

część 2

część 3

Dwunasta edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego już za nami. Słońce, bezchmurne niebo, centrum miasta, a w nim 12 scen oraz prawie 200 – nie tylko muzycznych – atrakcji.

Ostatni dzień festiwalu należał główne do czeskich artystów. Sugerując się jedynie przeczuciem przemykałam pomiędzy scenami i natknęłam się na naprawdę ciekawe perełki.

Pierwsza z nich czekała na mnie już na polu namiotowym, gdzie słychać było: Michaela Buble. Później okazało się, że to niejaki Vojtech Dyk i B-Side Band. Band, jak przystało na band, w garniturach i kapeluszach, wokalista – najpierw w smokingu, później w t-shircie, boso. Odstawał wizualnie, ale covery klasycznych już szlagierów, były w jego wykonaniu mistrzowskie! Jeśli komuś w tym opisie nasunęło się porównanie z “Jaka to melodia”, albo innymi tego typu telewizyjnym bandem, to od razu dementuję i odsyłam do źródeł!

Na festiwalu pojawiły się też dwie amerykańskie kapele, pochowane gdzieś na mniejszych scenach, które moim zdaniem zasługują na większe poznanie. Choć, gdybym w przewodniku po festiwalu najpierw przeczytała, że My Jerusalem to preachers of post modern gothic soul, pewnie bym się zastanowiła. Prawda jednak jest taka, że My Jerusalem to dobre indie rockowe gitarowe granie prosto z Nowego Orleanu. Panowie korzystają z najlepszych wzorców i tworzą naprawdę dobre kawałki.

Botanica natomiast to zupełnie inna bajka, bardziej idąca w stronę funku, hippie i wariacji na scenie. Wokalista w kołyszącym się na głowie afro, co chwilę przysuwał się do klawiszy, które w przypływie energii podczas grania, śpiewania i tańczenia równocześnie, odsuwały się. Kwintesencja nowojorskich klubów końca lat 90.

część 1

część 2

część 3

Maria Grudowska

foto: Colours of Ostrava oficjalny profil