Czesław Śpiewa – “Księga Emigrantów. Tom 1″

Czesław Śpiewa – “Księga Emigrantów. Tom 1″
Mystic Production/2014

Odważnie o Polakach przebywających na obczyźnie.

Od ostatniego albumu Mozila minęły trzy długie lata. Przez ten jednak czas o muzyku świat nie zapomniał, a wręcz przeciwnie. Czesław został jurorem jednego z talent show i można pokusić się o stwierdzenie, że z alternatywnego muzyka stał się celebrytą.

Na najnowszym albumie zabrzanina znalazło się trzynaście kompozycji. Płyta “Księga Emigrantów. Tom 1″ to album koncept, w całości poświęcony Polakom przebywającym na obczyźnie i ich relacjach ze swoją ojczyzną. Mocne teksty autorstwa Michała Zabłockiego zmuszają do dyskusji i chwili refleksji. W obecnych czasach w jakich przyszło nam żyć, wolne granice i swoboda migracji są czymś normalnym i chętnie z tych udogodnień korzystamy. Negatywnym skutkiem ubocznym staje się jednak łatwiejsze zagubienie swojej narodowej mentalności w globalnym świecie.

Czesław wyśpiewuje, że nienawidzi Polski, doradza jakiego męża szukać poza ojczyzną, w innym utworze jasno instruuje, jak na emigracji żyć. W każdej z piosenek czuć autentyzm, sam Mozil jest emigrantem wędrującym pomiędzy Polską a Danią. Artysta porusza około patriotyczne wątki, które dokłada do palącego się jak ogień tematu narodowych uczuć.

Poza warstwą słowną, estetyka muzyczna pozostała niezmieniona, dalej jest lekko karykaturalnie, swawolnie i dynamicznie. Piosenek dobrze się słucha, tak po prostu, bez nadęcia i większego zaangażowania. Dobrze jest poznać zdanie Mozila i Zabłockiego, ale na trwałe przywiązanie do “Księgi Emigrantów. Tom 1″ bym nie liczyła.

Katarzyna Matuszyńska