Relacjeprzemek

Człowiek, maszyna i muzyka

Relacjeprzemek

Człowiek, maszyna i muzyka
Poznań/28-29.06.2013

Relacja z koncertów Kraftwerk i Diamond Version w ramach festiwalu Malta.

Malta w tym roku odbywa się pod hasłem “Oh man, oh machine”, które, jak wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu, może być odczytywane na różne sposoby. W przypadku koncertów niemieckich grup Kraftwerk i Diamond Version sprawa jest prosta – zdehumanizowana muzyka elektroniczna. Kwartet jest jednym z prekursorów tego nurtu, duet to świeża kolaboracja wykonawców spod skrzydeł wytwórni Raster Noton, specjalizującej się w fascynującym gatunku zwanym glitchem.

Kraftwerk występował w piątek, na terenie Starej Gazowni, w plenerze, w otoczeniu czerwonych fabrycznych budynków. Przed nimi wystąpił zespół Niwea, właściwie nie wiadomo po co, lepiąc nieudolnie jakieś chaotyczne dźwięki do wtóru bezładnych krzyków.

Niemiecka syntezatorowa legenda jest przedmiotem wielu złośliwych żartów, panowie rzekomo od trzydziestu lat grają to samo i kto widział ich raz, nie ma potrzeby ponownego spotkania. Ziarnko prawdy w tym jest, ale mimo wszystko kombinacja utworów się zmienia, a ostatnio panowie postanowili pójść krok na przód i dodać jeden wymiar do swych uroczych wizualizacji. Które stanowią właściwie kluczowy element ich występów – same kawałki są dosyć monotonne, a członkowie zespołu stoją niemal bez ruchu za swymi syntezatorami.

Efekt modyfikacji jest dość zgrabny, choć zdecydowanie lepiej sprawdza się proste uwypuklenie pewnych elementów, jak w przypadku wizualizacji do “Vitamin”, czyli spadających piguł, albo napisów pojawiających się na pierwszym planie filmu z Tour de France. Niektóre filmy panowie postanowili stworzyć na nowo w technice modelowania 3D, co nie wyszło im szczególnie dobrze – toporne obrazki przedstawiające komputerowo wyklepane samochody sunące po autostradzie w kuriozalny sposób podkreślały głupiutki tekst “Autobahn”.

Muzycznie było rzeczywiście niemal identycznie jak na poprzednim koncercie Kraftwerk, który udało mi się zobaczyć – cztery lata temu podczas festiwalu Sacrum Profanum, kiedy to magii ich występowi dodawała sala nowohuckiej Ocynowni. Mocniejszym uderzeniem wyróżnia się “Radioactivity”, bawi “Pocket Calculator” śpiewane w języku kraju, który gości muzyków (jestem operator i mam mini kalkulator/ ja dodaję, odejmuję, kontroluję, komponuję), przewrotnie kończy set “Musik Non Stop”. Szkoda tylko, że zdecydowali się zaśpiewać “Das Model” po angielsku – w języku niemieckim ten tekst brzmi o wiele mniej tuzinkowo. Za to kiedy kwartet wyszedł na bis, zagrał aż cztery kompozycje.

Mniej rozbuchany był występ duetu Diamond Version, który tworzą Carsten Nikolai (aka Alva Noto) i Beytone. Wystąpili oni w sobotę, kompletnie za darmo, na poznańskim Placu Wolności, gdzie mieściła się siedziba biura festiwalowego Malty. Ze złośliwą satysfakcją obserwowałam uciekających przypadkowych uczestników tego wydarzenia. Glitch to muzyka dosyć wymagająca, tworzona z dźwięków dziwnych i topornych. Choć Diamond Version na swych epkach brzmią mocno tanecznie, na żywo zaprezentowali się od nieco bardziej hałaśliwej strony.

Wizualizacje były niemniej chaotyczne niż dźwięki, co składało się w harmonijną całość. Brzmieniowa dysharmonia spajana była od czasu do czasu nieco bardziej wyrazistym rytmem, były momenty skłaniające nogi do podrygów, ale dopiero pod koniec – większą część setu stanowiła muzyka bardzo transowa, lepiej było zamknąć oczy i zatopić się w tej stechnicyzowanej muzyce. Panowie oprócz sprzętu grającego mieli ekrany LCD, na których wyświetlali swoją twórczość w postaci fal.

To nie koniec atrakcji na Malcie – festiwal wciąż trwa i jest pełen wystaw, przedstawień teatralnych i występów muzycznych. Już w 20 lipca odbędzie się koncert Cat Power i głównej gwiazdy, Atoms for Peace.

Katarzyna Borowiec

fot. Peter Boettcher (materiały organizatora)