Daft Punk – “Random Access Memories”

Daft Punk – “Random Access Memories”
Daft Life/2013

Posłuchaj przeszłości.

Francja to kraj słynący z jedzenia wszystkiego co jest oślizgłe i śmierdzi, urządzaniu zawodów w wywieszaniu białej flagi oraz produkowaniu czołgów z czterema biegami wstecznymi. Kraina będąca obiektem kulinarnych i militarnych żartów ma jeszcze jeden skarb, który znany jest pod pojęciem: french touch. Tajemniczym zagadnieniem doskonale posługuje się duet muzyczny z Paryża, tworzący muzykę elektroniczną. Zespół, który istnieje od ponad dwudziestu lat i wydaje tylko cztery albumy studyjne, musi starać się, by efekt końcowy pracy był dopieszczony w każdym calu. Nowy krążek Daft Punk – “Random Access Memories” to trzynaście numerów wciągających w brzmienia sprzed kilkudziesięciu lat i doszlifowanych do perfekcji.

Płyta zaczyna się rockowym “Give Life Back to Music”, które dzięki rytmicznej gitarze i charakterystycznym wokalu, przepuszczonym przez komputer doskonale buja od samego początku. Kawałek powstał we współpracy z Nilem Rodgersem, który dorzucił swoje trzy grosze również do przebojowego singla “Get Lucky”. Utwór promujący wydawnictwo osiągnął pierwsze miejsca list sprzedaży w 55 krajach – zasłużenie! W numerze słyszymy wokal Pharrella Williamsa i łatwo wpadające w ucho riffy podszyte syntetycznym beatem. Całość tworzy hit na miarę “Around the World” czy “One More Time”.

“Giorgio by Moroder” to historia o spełnionych marzeniach włoskiego producenta muzycznego. Kawałek zaczyna się monologiem Giorgio, nagranym na kilka mikrofonów pochodzących z różnych epok. Od pierwszych dźwięków utworu usłyszymy klawisze, gitary i smyczki. Wpadniemy w trans, zachwyt i stan błogiej nieświadomości, że czas jednak płynie. To jest taniec, to jest życie… ”Wthin” zaczyna, delikatne jak francuski żołnierz, piano, do którego po chwili dołącza perkusyjny automat i wokal. Dostajemy serią prosto w serce.

Piosenka “Instant Crush”, którą śpiewa Julian Casablancas, jest jak kobieta w alkowie – tajemnicza i pełna elegancji, delikatna i subtelna, cudowna i magiczna. “Lose Yourself to Dance” to znów wokalny popis Pharrella Williamsa i gitarowe igraszki Nile’a Rodgersa. “Fragments of Time”, gdzie słyszymy Todda Edwardsa, jest muzyczną sielanką, podczas której przewijają się elementy country. Album zamyka esencja elektroniki – “Contact”. Numer jest dynamiczny jak trójkolorowy żołnierz w odwrocie.

Muzycy Daft Punk zabierają nas w kosmiczną wyprawę do lat 70. i 80., gdzie spotkamy bogactwo dźwięków i przechodzimy przez drzwi, które raz otwarte nie pozwalają się już zamknąć. Duet z Paryża po raz kolejny udowadnia, że pod hełmami robotów, które noszą artyści, kryje się talent do doboru odpowiedniego brzmienia i umiejętność zaspokajania potrzeb słuchacza. Muzyką.

Mateusz Królik