Daughter – “If You Leave”

Daughter – “If You Leave”
4AD/2013

Pięknie, ale jednostajnie.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, chociaż najważniejszy dla grupy był rok 2011; wtedy to ukazały się dwie EP-ki, które zostały bardzo ciepło przyjęte przez słuchaczy. Już wtedy mogliśmy zauważyć, że zespół wie, co i w jaki sposób chce nam przekazać. W brzmieniu Daughter można było zakochać się od pierwszego przesłuchania. Jednak ile czasu można słuchać atmosferycznego folk-rocka? Na pewno bardzo długo. Niektóre albumy trzeba przesłuchać dziesiątki razy zanim faktycznie zrozumiemy, co się na nich znajduje.

To była jedna z tych płyt, których nie mogłam się doczekać. Już przy pierwszym singlu (“Smother“) byłam zachwycona delikatnym gitarowym brzmieniem, hipnotyzującym głosem wokalistki, ale przede wszystkim tym, w jaki sposób muzycy potrafią niewielkim nakładem sił stworzyć coś tak wyrazistego. Elena Tonra w przepiękny sposób rozprawia na “If You Leave” o uczuciach. I tak będzie już do końca. Jednak nie są to teksty w stylu “kochałam cię, jest mi smutno”. To oczyszczające myśli, które każdy powinien poznać.

Trio gra utwory nabuzowane emocjami. Cała płyta jest niesamowicie poruszająca, a dzieje się tak głównie za sprawą głębokich tekstów Eleny oraz budowania napięcia przez bębny Remiego Aguilella’i. Gitary tworzą tu dodatkową przestrzeń, która pozwala bardziej zanurzyć się w subtelności tego albumu. Całość osnuta jest mgłą, w której tylko niektórzy mogą odnaleźć to, czego tak naprawdę poszukuje się w muzyce – cząstki siebie.

Mój nr 1 (Wasz również, bo to pierwszy kawałek na płycie) to zdecydowanie “Winter“. W tym utworze znajduje się chyba wszystko, czym najbardziej urzeka zespół – jest łagodnie i dynamicznie jednocześnie. “Youth” można było usłyszeć na EP-ce “The Wild Youth”. Z EP-ki “Demos” znamy “Tomorrow” i “Shallows” (w wersji akustycznej brzmiało to zdecydowanie lepiej). Od płyty odstaje bardziej folkowe i ciepłe “Human“. W utworze “Amsterdam” wyróżnia się gitarowe podłoże stworzone przez Igora Haefeli. Natomiast nigdy nie zrozumiem, dlaczego na płycie nie znalazł się utwór “Run“, który został wydany jedynie jako b-side singla “Smother”.

Najbardziej na tym albumie boli mnie jego monotonność. Po kilku odsłuchach doszłam do wniosku, że nie tego oczekiwałam. Utwory w swojej strukturze były dość przewidywalne i po pewnym czasie zaczęły stapiać się w jedną całość. Być może zespół ma właśnie taki patent na pokazanie swoich emocji, ale po pewnym czasie z “If You Leave” robi się jedna wielka, bezpieczna (!) przepaść. Niestety, ja preferuję przepaście zagrażające życiu. Mam nadzieję, że Daughter nie będą “jednosezonowcami” i pokażą jeszcze na co ich stać (bo stać ich na więcej) i nie będzie to ta sama droga.

Mimo braku różnorodności, “If You Leave” urzeka. I jeśli po jej przesłuchaniu nie możecie oddychać, then you are the lucky ones, bo nie każdy jest na tyle wrażliwy i dojrzały, żeby zrozumieć te intymne opowieści, które tworzą surowe, ale pięknie rozbudowane kompozycje.

Ewelina Malinowska