Depeche Mode – “Sounds Of The Universe”

sounds_of_the_universe.jpg Depeche Mode – “Sounds Of The Universe”

Podczas spisu powszechnego w 2001 roku w Wielkiej Brytanii część ankietowanych określiło swoją religię jako “Jedi”. W Polsce wpisywano by zapewne Dave’a Gahana.

Nie da się ukryć, że Depeche Mode doczekało się w naszym kraju grupy nie tyle wiernych fanów, co wyznawców. Jak to z wyznawcami bywa, dzielą się oni na dwie grupy: na tych, którzy twierdzą, że grupa skończyła się wraz z odejściem Alana Wildera w roku 1995 i na tych, którzy do dziś wytrwale kibicują pozostałej trójce. Kiedy zespół działa tak długo i ma na swoim koncie tyle kultowych albumów, zawsze rodzi się pytanie, czy jego dalsze kroki mają jakikolwiek sens. Może Anglicy powinni odejść na zasłużoną emeryturę i nie wydawać już więcej płyt, aby uniknąć ryzyka zdewaluowania swojej legendy?

“Wrong” wraz z fantastycznym klipem nastroił mnie bardzo pozytywnie do “Sounds Of The Universe”. Mroczny klimat to jest to, w czym Depeche Mode zawsze się dobrze odnajdywało. Mimo że reszta albumu nie jest już tak mroczna, to nadal posiada on wyrazistą atmosferę. Piosenki są przesycone gęstymi syntezatorami, dudniącym basem i licznymi samplami co rusz atakującymi nasz aparat słuchowy. Jeśli chodzi o oryginalność brzmienia, która jak mówił Martin Gore – zawsze była dla nich priorytetem – bywa z nią różnie. “Hole To Feed” z rytmem podchodzącym pod afrobeat i instrumentalne “Spacewalker” wskazują na pewien rozwój. Z kolei “Little Soul” i “In Sympathy” pachną twórczością z okresu “Songs of Faith and Devotion”.

Zdecydowanie jest to płyta dla zwykłego zjadacza chleba trudniejsza niż “Playing The Angel” i “Exciter”. Nie ma na niej typowych singli, materiału sprawdzającego się w radiu. Chociaż cieszą tak ambitne założenia, brakowało mi utworu, który na tle całości zostałby mi w głowie na dłużej. Uwagę zwraca świetne “Peace” z wieloma ścieżkami wokalu nałożonymi na siebie i “Jezebel” (śpiew Gore’a wypada jak zwykle intrygująco i ciekawie). W przeciwieństwie do poprzednich longplayów formacji, na tym jednak brakuje piosenki, która by miażdżyła i stała się solidnym znakiem rozpoznawczym krążka.

Wyznawcy Gahana, Gore’a i Fletchera mogą spać spokojnie, ich z pewnością “Sounds Of The Universe” usatysfakcjonuje. Dla pozostałych będzie to po prostu dobry i bardzo spójny krążek. Wydawanie tak jednolitego albumu, niezawierającego żadnego naprawdę charakterystycznego i mocnego punktu, wydaje się nieco ryzykowne w czasach iTunes i powszechnego kupowania pojedynczych kawałków. Ja jednak jestem zadowolony, ponieważ należę do tej grupy osób, która zawsze najbardziej lubiła słuchać płyt od początku do końca.

Krzysztof Kowalczyk