Disclosure – “Settle”

Disclosure - “Settle”
PMR/2013

Hype raczej usprawiedliwiony.

Podejrzliwość wobec każdego hype’u przylatującego z Wysp Brytyjskich jest strategią całkowicie zrozumiałą. Ileż już mieliśmy dziwnych projektów sztucznie wykreowanych przez np. New Musical Express, o których słuch zaginął w przeciągu kilku miesięcy? Nazw wielu z nich nawet nie było sensu zapamiętywać, a tworzona muzyka raziła wtórnością, amatorszczyzną czy najzwyczajniej znajomość z nią była bezcelowa. Wiele przesłanek wskazywało na to, że z Disclosure będzie podobnie. Z trudem przykładowo przychodziło uwierzenie w to, że bracia Guy i Howard Lawrence, mający na karku odpowiednio 21 i 18 lat są w stanie zaproponować taki materiał, który wprawi w zachwyt słuchaczy i sprawi, że zdania o “zbawicielach brytyjskiej muzyki tanecznej” nie okażą się pustosłowiem. Nadmierne pompowanie balonika mało komu wychodzi na dobre. W tym przypadku wystarczyło w zasadzie jednak nadstawić nieco uszu, by uwierzyć, że rzeczy niezwykłe czasami się zdarzają. Duet powoli podgrzewał bowiem atmosferę wypuszczając raz po raz nowe single i były to single niezwykle udane. Dodatkowo bracia proponowali rozmaite remiksy i w tej estetyce również doskonale się sprawdzali. “Settle” miało być w konsekwencji potwierdzeniem wysokiej jakości, ale istniała także opcja, iż będziemy mieli do czynienia ze zbiorem trzech udanych singli i bezsensownych wypełniaczy. Okazuje się jednak, że pierwszy odcinek historii Disclosure ma dość pozytywne zakończenie, ale hasełko o zbawicielach można od razu sobie darować, pozostawić specom od reklamy lub ewentualnie odłożyć “na później”.

Przyspieszona lekcja muzyki elektronicznej została przez braci odrobiona na piątkę. W wielu miejscach Guy Lawrence podkreślał, że momentem objawienia było usłyszenie Joya Orbisona. Doskonale słychać jednak, że Chemical Brothers czy Basement Jaxx to również projekty nieobce panom z Disclosure. Podziwiać można udane zagrania producenckie i odwoływanie się do takich gatunków jak 2step, future garage, house, hip-hop czy wielu innych sprawdzonych klubowych rozwiązań. Oczywiście, w ten sposób można zarzucać braciom podążanie utartym szlakiem i  powtarzanie znanych powszechnie patentów (zastrzeżenia można mieć również w stosunku do warstwy lirycznej). Tylko to trochę takie szukanie na siłę dziur, bo przecież o dobra zabawę tu od początku chodziło, a nie, jak chciało wielu brytyjskich dziennikarzy, tworzenie rewolucji i wytyczanie nowych torów. “Settle” doskonale sprawdza się więc w czterech ścianach, jak i przede wszystkim na parkietach. Nie jest z pewnością przypadkiem, że płyta ukazała się tuż przed nadejściem lata.

Dość łatwo o wrażenie, że nie udałoby się osiągnąć celu, gdyby nie ukłon w stronę piosenki pop, w czym olbrzymią rolę odgrywają wokale i ich umiejętne połączenie z muzyką. Bracia starannie dobrali gości, którzy w niemal wszystkich przypadkach nie olali sprawy i wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności. Mamy tutaj więc przepiękny wokal Jessie Ware i melancholijny Jamie’go Woona. W zasadzie wszystkim należy się pieg od pana Kleksa, bo nawet brzmiący niemal zawsze tak samo Ed Macfarlane (Friendly Fires) daje radę. W tym aspekcie należy  jednak zauważyć,  że panowie Lawrence to, co mieli najlepszego odkryli przed premierą płyty: “Latch” z Samem Smithem, “White Noise” z AlunaGeorge czy “You & Me” z Elizą Dollitle (końcowy fragment: In your big house on the hills / Where you keep your dollar bills to jak dla mnie najmocniejszy moment płyty) to utwory, od których uwolnić się jest niezwykle trudno.

Po takim debiucie w zasadzie trudno spodziewać się jaki będzie następny krok. Doświadczenia z ostatnich lat każą być ostrożnym z pokładaniem nadziei. Talent zawsze można przecież zmarnować lub rozmienić na drobne. Dziś “Settle” to uczta dla ducha i dla ciała, a hype okazał się w zasadzie jak najbardziej zrozumiały. Disclosure wkraczają do ekstraklasy i od razu pokonują podobne projekty walkowerem, ale do szczytu jeszcze trochę brakuje.

Michał Stępniak