Relacjeprzemek

Elektronika z sercem

Relacjeprzemek

Elektronika z sercem
16.11.2013/Lublin

Relacja z koncertu XXANAXX w lubelskim Domu Kultury.

Gdyby ktoś kiedyś powiedział, że w przyszłości będę bardzo dobrze bawił się przy muzyce elektronicznej, wyśmiałbym go, w dodatku zasugerował puknięcie w czoło. Pytany zwykle o tego typu dźwięki, odpowiadałem, że przeboleję tylko te z wokalem, przypominając sobie jednocześnie jak wielkie wrażenie zrobił na mnie duet Tiesto & Andain (chociażby utwór “Beautiful Things”). Czas jednak na powiew świeżości na playliście, lekkie uspokojenie, najlepiej za przyczyną muzycznej tabletki o nazwie xxanaxx.

Przed wizytą w klubie, przeglądałem ich nagrania koncertowe z innych miast. Spodziewałem się “drętwoty” ze strony publiczności, obawiałem się, że pewien xxanaxxowy muzyczny spokój nie przypadnie do gustu wszystkim fanom elektroniki, którzy wymagaliby od duetu ciut ostrzejszych brzmień i wokalu. Jak się jednak okazało – “niewinność” Klaudii i “zadzior” Michała poskutkowała, przyciągnęła tych “wątpiących” i wprawiła w ruch nawet najbardziej oschłe nogi i biodra. Przed koncertem martwiłem się jeszcze o jeden aspekt – ilość utworów (EP-ka zawiera sześć pozycji). Zastanawiałem się oczywiście, czy aby ich wizyta na scenie nie będzie zbyt krótka. Zagrali około 60 minut. Krótko? Długo? Niech wypowiedzą się ci, którzy na koncercie się pojawili. Może będzie kolejna okazja do wizyty, ale za kilka miesięcy – płyta w pogotowiu!

Czego mi brakowało? Kiedy myślę o koncertach elektronicznych na myśl przychodzą mi pewne wizualizacje, gra świateł, budowanie nastroju niczym po substancjach odurzających. To nad czym może popracować duet, to sposób prezentacji, budowanie pewnego image, cech “wyjątkowych”, które pomogą wyróżnić ich na tle wielu innych zespołów. Brak rozszerzenia projektu o pewne wątki stricte artystyczne, sprawi, że polski duet rozmyje się, a według mnie muzyka sama się nie obroni. Oczywiście na chwile dzisiejszą to tylko gdybanie, xxanaxx dopiero zaczyna swoją muzyczną drogę i jestem pewien, że mają już pewne pomysły na swój wizerunek. Lublin zaprasza ponownie!

Mateusz Grzeszczuk

Fotografia – Paweł Waga (Dom Kultury)