Felietonyprzemek

Eurowizja – czy Polska wygra w tym roku?

Felietonyprzemek

Eurowizja – czy Polska wygra w tym roku?

O przewidywaniach, wygranych i muzyce (wbrew pozorom) alternatywnej.

Od jakiegoś czasu dochodzą nas słuchy o szansach Polski na wygranie w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. Skąd te pogłoski dochodzą? Przecież nikt sobie tego nie wymyślił. To zdanie wielu zagranicznych słuchaczy. I na te głosy nie pozostali obojętni bukmacherzy. Ale nie tylko Polska znajduje się w zacnym gronie pretendentów do wygranej. Jak jednak wytypować zwycięzcę?

Eurowizja była niegdyś konkursem związanym z piosenką i rozrywką na wysokim poziomie. Tymczasem przez lata jej obraz się zmienił – był kicz, artystyczna masakra, kontrowersje, polityczne zagrania i społeczne manifestacje. Temu wszystkiemu zawsze towarzyszyło przewidywanie kto wygra. O ile kiedyś funkcjonowało to tylko na etapie zwykłego zdania wypowiadanego przez Europejczyka, o tyle dziś idą za tym potężne pieniądze – sprawdzasz-stawiasz-wygrywasz – w rezultacie wywołując jeszcze większe emocje.

Bo Eurowizja to emocje. Tu nie chodzi już o samą muzykę, bo przecież jaka ona jest, każdy widzi. Tak, widzi, bo w większości występów nie chodzi już o to, żeby zaskoczyć śpiewem, czy wykorzystaniem instrumentów. Tu chodzi o naszego ulubieńca, który ma wygrać, o opinie i spieranie się, o własne eksperckie zdanie, o wygraną, o emocje właśnie. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że bojkotując Eurowizję, również emocjonalnie się z nią wiąże. Nie znam osoby, która nie wiedziałaby czegokolwiek o tym konkursie, która chociaż raz nie oglądałaby go, która nie wiedziałaby, kto w tym roku reprezentuje Polskę.

A Polskę reprezentuje Michał Szpak (na liście bukmacherów znajduje się na piątej pozycji, stawiasz 1 zł, a wygrywasz 10 zł, dobry deal?). Czy ma on szanse wygrać? Szanse zawsze są. Jego kontrowersyjny wygląd czy też sposób bycia szokują tylko na naszym podwórku; Europa po raz drugi nie musi pokazywać swojej tolerancyjności. A więc pozostaje nam skupić się na piosence, która jest dość patetyczna. Dużo ciekawszymi kandydatami do reprezentowania naszego kraju były Margaret (z piosenką iście radiową i wakacyjną, takie Major Lazer + Rihanna, po prostu hit lata), która niestety nie dźwignęła swojego utworu na żywo i Kasia Moś, z potężnym wokalem, której kawałek łączy to co najlepsze ostatnimi czasy w muzyce elektronicznej z żywymi instrumentami. Z tymi piosenkami nasze szanse byłyby większe, ale przecież nigdy nic nie wiadomo, prawda? Niezbadane są wyroki Europy (Azji, Afryki i Australii).

Przyjrzyjmy się zatem kilku innym piosenkom (do przesłuchania tutaj), które pojawią się w tym roku na konkursie, i które mają szanse na wygraną. Kto jest w bukmacherskiej czołówce? Szwecja (3 zł), której utwór jest tak samo miły i przyjemny, jak ubiegłoroczna zwycięska piosenka; Rosja (3,20 zł) z typowym kawałkiem w stylu eurodisco, gdzie wokalnie udziela się przystojny Sergey; Łotwa (9 zł), która po raz drugi postawiła na alternatywne brzmienia elektroniczne (i bardzo dobrze!); Australia (9 zł) i jej pompatyczny kawałek (bardziej nowoczesna Adele); Armenia (10 zł) z potężnym, emocjonalnym, ale nie nudnym utworem; Serbia (10 zł); Cypr (11 zł), który wystawił zespół pop-rockowy; Islandia (15 zł) z nowoczesnym folkiem; i Niemcy (15 zł) z typowym radiowym smętem. Tak przedstawia się pierwsza dziesiątka. Ale czy jest szansa dla innych krajów? Oczywiście! Genialny utwór ma Ukraina (19,50 zł). Podobnie jest z Estonią (30 zł), która wystawiła świetnie zaaranżowaną piosenkę, gdzie wokalista ma głęboką barwę głosu. Interesujące są też skoczna piosenka Finlandii (40 zł) i belgijski (45 zł), lekko funkowy utwór. Najniżej na liście (a więc dzięki nim można wygrać najwięcej) plasują się: Białoruś (125 zł), która na to nie zasługuje (słyszeliśmy dużo gorsze rzeczy); Gruzja (125 zł) z typowym indie-rockowym kawałkiem; i Szwajcaria (125 zł) z nowoczesną pościelówą. Na tegorocznym konkursie pojawi się wiele utworów “wysmakowanych inaczej”, które znamy wzdłuż i wszerz, bo słyszeliśmy je tysiące razy. Znajdą się także piosenki niebanalne. Ale takie nie zawsze wygrywają.

Jak zatem przywidzieć kto wygra?

- wyczytać to ze szklanej kuli,
- zrobić losowanie,
- posłuchać piosenek i wybrać najfajniejsze,
- zgłębić się w historię eurowizyjnych wygranych i oszacować wygraną na ich podstawie,
- zabawić się w rachunek prawdopodobieństwa,
- sprawdzić nastroje słuchaczy w komentarzach na YouTube i innych portalach,
- przeanalizować typy bukmacherskie,
- zdać się na instynkt,
- prześledzić życiorysy uczestników,
- poznać motywacje głosujących.

Lub wykonać wszystkie te kroki naraz. Czy to możliwe? Pewnie, pierwszych kilka miejsc zagorzały fan Eurowizji wytypuje/wyliczy niemal bezbłędnie. Wystarczy po prostu w tym “siedzieć”.

Eurowizja to nie tylko tandetne show promujące uśrednioną muzykę. Co roku można znaleźć tu przynajmniej kilku wykonawców muzyki alternatywnej, których zwyczajnie chce się słuchać. W ostatnich latach wiele się zmieniło. W samym ubiegłym roku mogliśmy posłuchać świetnych piosenek Aminaty (w stylu FKA twigs) czy też Loica Notteta (podobne do muzyki Lorde, prawda?). Wcześniej również zdarzało się, że byliśmy świadkami odczarowywania eurowizyjnych gniotów.

A teraz zapomnijcie o tym, że są to piosenki eurowizyjne, pozbądźcie się uprzedzeń i posłuchajcie alternatywnej playlisty, gdzie znalazły się piosenki z tego konkursu z kilku ostatnich edycji. Znajdziecie tutaj sporo indie-rocka, synth-popu, drum’n'bassu, folku i innych okołopopowo-elektroniczno-rockowych mieszanek (większość skąpana w radiowym słońcu, ale przecież te piosenki muszą “wpadać w ucho”; najważniejsze jest to, żeby wyłapać z nich to, co najlepsze).

Czy Polska wygra w tym roku Eurowizję? Pewnie nie. Ale przecież są inne państwa do obstawiania. Dla mnie wygranymi zostaną i tak ci, których muzyka zostanie ze mną na dłużej. Ale my też możemy być wygranymi. Ot, taka zabawa w prorokowanie.

Ewelina Malinowska
fot.: Jarosław Kowal, Anna Lenarcik