Aktualnościprzemek

Explosions in the Sky wracają do Polski

Aktualnościprzemek

Explosions in the Sky wracają do Polski

Amerykanie zagrają w październiku po 12 latach przerwy.

Przygoda Explosions in the Sky rozpoczęła się w 1999 roku w Teksasie, a dzisiaj tak naprawdę każdemu fanowi muzyki post-rockowej nie trzeba szczególnie przedstawiać tego zespołu. Przez 17 lat działalności, z dorobkiem 11 albumów w swojej dyskografii, ugruntowali twardo swą pozycję na scenie post-rockowej. Ten amerykański kwartet zasłynął z tworzenia muzyki instrumentalnej o ogromnym ładunku emocjonalnym. W ich utworach dominują melancholijne dźwięki, z narastającym napięciem, przerywane agresywnymi, gitarowymi melodiami. Ostatnie lata w ich wykonaniu to przede wszystkim tworzenie soundtracków do filmów, a na przestrzeni tych lat stworzyli 4 takie albumy.

Najnowszy album “The Wilderness”, który ukazał się 1 kwietnia tego roku, to pierwszy autorski album zespołu od 5 lat. Pomimo że Amerykanie aktywnie działają od 1999 roku, a w 2014 roku nagrali soundtrack do filmu “Manglehorn” z Alem Pacino i Holly Hunter, to ich ostatni autorski materiał studyjny, który nie jest ścieżką dźwiękową, to “Take Care, Take Care, Take Care” z 2011 roku, który dotarł na 16 miejsce listy sprzedażowej w USA i 58 pozycję na analogicznej liście w UK. Fani na całym świecie czekali niecierpliwie na nowy album, aż po 5 latach otrzymali od Teksańczyków 9 przemyślanych kompozycji na “The Wilderness”. Trzymających w napięciu i przenoszących słuchacza w podróż po post-rockowych, wspartych elektroniką, bezdrożach, pozwalających zapomnieć na chwilę o otaczającym nas świecie.

W swoim gatunku porównywani są często do takich zespołów jak Godspeed You! Black Emperor czy Mogwai. Za swoją muzykę, która była wykorzystywana w filmach, serialach czy grach komputerowych byli nagradzani na wielu festiwalach, a podczas niezliczonej ilości koncertów mieli okazję dzielić scenę z takimi uznanymi markami jak Nine Inch Nails czy Fugazi. Teraz wracają do Polski po 12 latach – to będzie topowe wydarzenie muzyczne tego roku w naszym kraju dla fanów muzyki alternatywnej!


19.10.2016
Warszawa, Progresja, ul. Fort Wola 22
start: 19, bilety: 122 zł (na platformie Songkick)

źródło: materiały prasowe organizatora