Fever Ray – “Fever Ray”

fever-ray.jpg Somewhere in Sweden…

Przyznaję się do wielkiej sympatii, jaką darzę szwedzkie rodzeństwo tworzące grupę The Knife. Proszę więc nie wymagać ode mnie obiektywizmu, wziąwszy pod uwagę radość, jaką sprawiła mi wiadomość o solowym projekcie Karin. Płyty wokalistki kryjącej się pod pseudonimem Fever Ray słucha się jednym tchem. I nie sposób się w tym krążku nie zakochać.

Jestem zdania, że istnieją dwa rodzaje płyt. Pierwszy rodzaj to te, które włączamy i zaraz o nich zapominamy. Muzyka gra sobie gdzieś w tle, a my przeglądamy w tym czasie Pudelka albo rozmawiamy ze znajomymi. Ale jest też drugi rodzaj – płyty które wciągają od pierwszych dźwięków, zamykają nas w swoim świecie i nie pozwalają skupić się na niczym innym. Do drugiego rodzaju zdecydowanie zaliczam płytę “Fever Ray”. Już pierwszy kawałek “If I Had A Heart” wciąga nas do fascynującego świata mantrycznych melodii wzbogaconych elektroniką. Wokal Karin hipnotyzuje i oczarowuje.

Album “Fever Ray” nie zrywa z tym, co rodzeństwo Dreijer tworzy w The Knife – jest stylistyczną kontynuacją, może trochę mniej popową, a przez to bardziej dojrzałą i przemyślaną. To nie są już kawałki, które puścimy na imprezie, żeby porwać wszystkich do tańca. Nie ma tu hitu na miarę “Pass This On” czy “We Share Our Mothers Health”. Ale jakoś zupełnie mi to nie przeszkadza, kupuję to. “Fever Ray” jest płytą całkowicie spójną, nastrojową, czasem nieco niepokojącą przez swój mroczny klimat. Fani The Knife nie powinni być rozczarowani, przeciwnie – myślę, że wielu z nich zakocha się w nowym projekcie Karin.

W niedługim czasie po premierze płyty dostaliśmy już dwa klipy: “If I Had A Heart” oraz “When I Grow Up”, równie intrygujące jak muzyka, którą ilustrują. I na koniec wyrażę tylko ubolewanie, że na razie nie będzie nam dane posłuchać i zobaczyć Fever Ray w Polsce. Nie pozostaje nam nic innego, jak usiąść wygodnie i dać się zaczarować dźwiękom płynącym z serca chłodnej Skandynawii.

“If I Had A Heart”

“When I Grow Up”

Eliza Gaust