Felietonyprzemek

Flunk

Felietonyprzemek

flunk.jpg Flunk

W zespole Flunk zakochałam się półtora roku temu, kiedy to natknęłam się na nich po raz pierwszy przy okazji poszukiwań muzyki podobnej do dokonań grupy Archive. I choć Flunk i Archive to jak dwie strony tego samego medalu z napisem “trip hop”, to postanowiłam na dłużej zatrzymać się przy dyskografii norweskiego bandu, ponieważ wydawała mi się bardzo interesująca. Teraz ponownie warto przyjrzeć się temu, co tworzy Anja Oyen Vister i panowie z zespołu, gdyż już 14 listopada będziemy mogli zobaczyć ich na żywo w ramach bydgoskiego Low Fi Festivalu.

Zespół Flunk zaczął kształtować się na przełomie 2000 i 2001 roku, jako pomysł Jo Bakke’a i Ulfa Nygaarda. Grupa początkowo bardziej instrumentalna niż nastawiona na wokal została zaproszona do nagrania kilku kawałków na kompilację wydawaną przez Beatservice Records i okazało się, że będą to dla nich drzwi do sukcesu. Wzięli się ostro za własną płytę, ale ujrzała ona światło dzienne dopiero w kwietniu 2002. Przed albumem “For Sleepyheads Only” wydali singiel z coverem New Order- “Blue Monday”. Przyznam, że zastanowiło mnie to: New Order – zespół powstały po śmierci Iana Curtisa, lidera Joy Division i Flunk- zespół grający bardzo delikatnie i sennie brzmiący. W mojej percepcji powstała dziura, która na szczęście po przesłuchaniu całej płyty tylko dla śpiochów została przyjemnie wypełniona. Sami posłuchajcie jednej i drugiej wersji. Choć New Order moim skromnym zdaniem wymiata, to Flunk też daje radę:


Debiutancki album został świetnie przyjęty nie tylko w Norwegii, ale i Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Europie, a w 2003 roku jego specjalne edycje zostały wydane w Rosji i Grecji. W tym samym roku wytwórnia Beatservice Records wypuściła też album z remixami utworów z “For Sleepyheads Only”. Trzy kolejne płyty też nie przeszły przez światowe rynki bez echa. A były to kolejno: w 2004 roku “Morning Star”, w 2005 – “American Play” i w 2007 – “Personal Stereo”.

Co można powiedzieć o albumach, które kryją się pod szyldem Flunk? Pierwsze primo, że już od pierwszych dźwięków wiemy pod jaką szerokością geograficzną znajdujemy się. Choć zespół pochodzi z Oslo, a nie z dalekiej północy, to chłodne połączenie gitary z elektroniką, dające bardzo charakterystyczne dla grupy brzmienie i spokojny, opanowany wokal Anji Oyen Vister od razu osadza nas w kraju, gdzie są rejony, w których śnieg nie topnieje cały rok. Brrr… Ale to tylko pierwsze primo, od którego w dodatku są wyjątki. Słuchając takich utworów jak “On My Balcony” z płyty “Morning Star” czy “I’ve Been Waiting All my Life to Leave You” z tego samego krążka, aż serce rośnie od dawki pozytywnych emocji, jakie ze sobą niosą (choć w przypadku tego drugiego utworu tytuł na to nie wskazuje; choć i to jest względne).

Ogólnie rzecz biorąc Flunk, czyli Anja Oyen Vister (wokal), Erik Ruud (perkusja), Jo Bakke (gitara) oraz Ulf Nygaard (producent, wokal), tworzy muzykę łagodnie kołyszącą, spokojną, której bardzo przyjemnie się słucha. Nie męczy zbyt natrętnym brzmieniem, które przewiercałoby mózg zostawiając z niego papkę. Zobaczymy czym zaskoczą koncertując w bydgoskim klubie Mózg. Wiadomo jedynie, że wystąpią podczas jednego ze specjalnych afterparty, podczas którego odbędą się wyjątkowe, akustyczne koncerty. Należy też dodać, że nie jest to pierwszy występ Flunk w Polsce. Występowali już w naszym kraju i to nawet na tym samym festiwalu rok temu. Zanim posłuchamy Flunk na żywo, pooglądajmy sobie wideo:

“On my Balcony”

“Six Seven Times” (szczególnie polecam!)

Sandra Kmieciak

Low Fi Festival
http://www.lowfi-festival.com/

Adres: Klub Mózg, ul. Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz
Ceny biletów to 69zł (bilet jednodniowy) oraz 150zł (karnet)
koncert Flunk: 14 listopada 2008