Foster the People – “Torches”

Foster the People – “Torches”
Sony Music/2011

Tak właśnie brzmią wakacje!

Lato to czas, kiedy lansuje się jeden konkretny wakacyjny przebój, który wyziera z każdego radia, każdego głośnika: w supermarkecie, na plaży i w toaletach… Mój osobisty hit to właściwie każdy z tej płyty. I nie miałabym nic przeciwko, gdyby wyzierał z każdej przestrzeni wokół mnie.

Jest ich troje, pochodzą ze słonecznej Kalifornii i tam, jak i w całych Stanach zdobyli już serca wszystkich fanów MGMT, Phoenix, Empire of the Sun i im podobnych. W Australii ich właśnie trwająca trasa koncertowa jest już dawno wyprzedana. W Polsce z ich popularnością jest trochę gorzej, choć podobno jesteśmy na 5. miejscu pod względem odtworzeń na YouTube. A to dane z okresu, kiedy ich jeszcze nie znałam.

10 utworów z “Torches” to 10 osobnych potencjalnych letnich hitów, każdy z singlowym potencjałem, każdy w mniej lub bardziej stylu lat 80., z dodatkiem syntezatorów, przesterów i – w mniejszym już stopniu- gitar. Możliwe więc, że nie bez przyczyny ‘Wariant” zaczyna się niczym “Flames of Love” z repertuaru Fancy, żeby przejść następnie do linii melodycznej niczym czołówka “Słonecznego patrolu” (w końcu to to samo wybrzeże).

Pod względem stylistycznym, jest tu wszystko, czego latem od muzyki wymagamy: są radosne kawałki, które każą tańczyć, myślenie zostawiając w tyle, są królowe i księżniczki wakacyjnych tekstów, z “eh, eh”, “uuuu we have nothin’ to loose” i “uh la la I’m fallin’ in love” na czele; są też leniwe kawałki dla rozmiękczonych słońcem i latem w mieście, jak singlowe “Pumped Up Kicks” czy “Waste”. Takie w sam raz, żeby położyć się w cieniu i patrzeć jak asfalt lepi się do stóp przechodniów. Choć teksty niejednokrotnie tak lekkie i przyjemne nie są.

Na potrzeby wieczornych imprez natomiast są “Life on the Nickel’ – w przeciwieństwie do klasycyzująco- romantycznego poprzednika z playlisty, piosenka jest prawie całkowicie syntetyczna, wpadająca jakby w techno-stylistykę, której całkowity już rozwój następuje w “Miss You”.

Teksty nie są głębokie myślowo ani nie prowadzą do intelektualnej nirwany, ale nie każda muzyczna fascynacja musi wznosić słuchacza o poziom wyżej. Pewne jest jednak, że “Torches” to nie odklepane od niechcenia i na prędce 10 piosenek, w tym dwa hity i reszta wypychaczy. Jak widać po polskich mediach, niespecjalnie też na siłę promowane na przebój miłościwie nam panującego lata. To naprawdę dobry materiał, dopracowany i bardzo ciekawy pod względem instrumentalnym. Tyle tylko, że wakacyjny.

Osobiście uznaję “Torches” za jeden z najlepszych do tej pory albumów tego roku. A już na pewno jeden z najczęściej przeze mnie zapętlonych na playliście. Pomimo że – z tego, co widzę – Polski nie ogarnęła fosteroeuforia. Jeszcze…

Maria Grudowska