Funeral Party – “The Golden Age of Knowhere”

funeral-party-the-golden-age-of-knowhere.jpeg Funeral Party – “The Golden Age of Knowhere”
Jive/2011

Let’s party like it’s 2003.

Tak sobie myślę, że pierwsza połowa lat zerowych to był bardzo dobry okres. I dla mnie, i dla muzyki. Ale pewnie idealizuję. Ze wszechobecnej wtedy nowej rockowej rewolucji prawie nic nie zostało. Kto dziś pamięta o The Vines, The Zutons czy The Datsuns? W 2003, dobrze to pamiętam, na dance-punkowe zespoły reagowałem różnie. Przeważnie negatywnie. Teraz, gdy pojawił się zespół bezwstydnie odwołujący się do brzmienia z tamtych lat, zadziałał mickiewiczowska zasada “kraju lat dziecinnych”.

Nie ukrywam, że Funeral Party owładnęli mną. Od premiery przez tydzień słuchałem tylko ich i zastanawiam się dlaczego. Możliwości są dwie. Po pierwsze, FP łączą w sobie różne moje młodzieńcze zajawki. Od tego nieszczęsnego dance punku (lata oglądania MTV2 zrobiły swoje) przez indie v2.0, nową rockową rewolucję aż do rozedrganego emo wokalu i grupowych zaśpiewów. Wszystko razem przypomina czasy, gdy byłem piękny, młody i strasznie głupi.

Druga, prawdopodobniejsza przyczyna tego, że słucham FP z wypiekami na twarzy jest bardziej trywialna. Oni po prostu piszą świetne piosenki. Młodzieńcze, trochę naiwne, pełne optymizmu i radości z życia. Niesamowicie chwytliwe i taneczne. Dobre i na parkiet i do śmigania na desce po mieście. Sam pomysł połączenia tanecznych rytmów z krzykliwym wokalem niczym u Japandroids nie wydaje się być zbyt oryginalny, ale Kalifornijczycy robią to z takim zapałem, że łatwo można zapomnieć o tej wadzie.

Funeral Party mogą być dla mnie Japandroids tego roku. Zespołem, który zaraża żarliwością i świetnymi, nieprzekombinowanymi piosenkami.

Michał Wieczorek