Gaap Kvlt – “Jinn”

Gaap Kvlt – “Jinn”
Zoharum/2016

Tajemnice.

Muzyk ukrywający się pod pseudonimem Gaap Kvlt znów wybiera się na Bliski Wschód. Wskazuje na to już tytuł i okładka. Dżinny to postaci z arabskiego folkloru, istoty będące między aniołami a ludźmi, a okładkę zdobią orientalne wzory, przywodzące na myśl ozdoby ciasno upakowanych domów w medynach arabskich miast.

Do tego samego odnoszą się tytuły utworów – “Abu Kamal” to miasto we wschodniej Syrii, tuż przy granicy z Irakiem, dziś zajęte przez Daesz; “Larache” to hiszpańska nazwa marokańskiego Al-Araisz, portowego miasta niedaleko Tangeru; wreszcie “Tangsir” to zwyczajowe określenie mieszkańca jednego z regionów południowego Iranu. Jednak muzyka nie jest tak oczywista. Owszem, album jest poświęcony pamięci Paula Bowlesa, amerykańskiego pisarza, kompozytora i etnomuzykologa. Bowles związał się Tangerem w latach 40, pozostał w nim do końca swego życia oraz nagrywał marokańskich muzyków (kilka miesięcy temu wyszedł wspaniały boks “Music of Morocco” nakładem Dust-to-Digital). W kilku momentach Gaap Kvlt korzysta z nagrań muezzinów wzywających do modlitwy, ale to tak naprawdę tyle bezpośrednich odniesień. Resztę robi klimat.

“Jinn” pali jak słońce nad rozgrzaną pustynią, pali tak, że pojawiają się fatamorgany. Pełne pogłosów i ech utwory nie dają wytchnienia. “Larache” pulsuje tętnem metropolii po zmierzchu, pulsuje ciężkim, suchym bitem. Gaap Kvlt świetnie gra na emocjach, wzbudza niepokój, nawet strach. To dźwięki czasem apokaliptyczne, jak w “Ovidius”, który chyba jest inspirowany nalotami bombowymi. Choć to album pozbawiony słów, słychać w nim grozę tego, co dzieje się w kolebce cywilizacji. Codzienność wojny, okupacji, nienawiści przebija się w prawie każdym dźwięku. Podobnie, jak Souvenir de Tanger, Gaap Kvlt w swojej twórczości zwraca uwagę na to, o czym media milczą, ale w przeciwieństwie do warszawiaka, widzi nadzieję, czego efektem jest”Vient”, przepiękny utwór zamykający album. Emanujący spokojem, kojący po prawie godzinie posępnych obrazów.

Michał Wieczorek