Felietonyprzemek

Get Well Soon – bogate tradycje, świetne kompozycje

Felietonyprzemek

getwellsoon-art.jpg Get Well Soon – bogate tradycje, świetne kompozycje

Historia pewnego Niemca, co w pełni zasłużył na sukces.

Co byś zrobił, jeśli kazałbym Ci wziąć płytę jakiegoś wykonawcy i przesłuchać ją jak najszybciej? Pewnie większość z was rzekłaby coś pokroju: “nie będziesz mi nic kazał”, “a co mnie obchodzi Twoje zdanie?”. I słusznie, sam bym tak zrobił. Ale pewnie też zastanawiałbym się, dlaczego człowiek nakazuje innej istocie przesłuchiwać tę a nie inną płytę? Gra w tym zespole? A może jego znajomi grają? Albo po prostu ta płyta jest tak świetna, że chcesz ją pokazać całemu światu i chwalić ją jak najbardziej tylko możesz? Niezbadane są ścieżki ludzkości, więc nie ma co też gdybać na tak rozległy temat, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Ale co byście zrobili, gdybym za pomocą pewnych argumentów pokazał, że warto zapoznać się z zespołem Get Well Soon? Przekonajmy się.

Historia Konstantina Groppera, czyli wokalisty, tekściarza i multiinstrumentalisty Get Well Soon już od początku nasączona była muzyką. Urodził się w 1982 w południowo-wschodnich Niemczech, w miejscowości Biberach. O jego odpowiednią edukację pod względem muzyki zadbał jego ojciec, który uczył tego przedmiotu, miał też wielki wpływ na późniejszą twórczość Groppera. W 2005 roku osiadł w Dublinie, by w końcu przenieść się do Berlina. Tam w zaciszu własnego domu przez trzy lata pisał, komponował, tworzył swoje utwory, by w końcu ujrzały światło dzienne na debiutanckim albumie pod szyldem Get Well Soon “Rest Now, Weary Head! You Will Get Well Soon” wydanym w styczniu 2008 roku. Krążek osiągnął natychmiastowy sukces, został wydany nie tylko w Niemczech, trafił też do Austrii i Szwajcarii za sprawą wytwórni City Slang. W późniejszym okresie dotarł również m.in. do Wielkiej Brytanii i Francji. Sama płyta została poparta również licznymi, pozytywnymi recenzjami, głównie w mediach francuskich, angielskich i niemieckich, zaś trasa promująca “Rest Now…” była najobfitszą trasą debiutancką w Niemczech roku 2008.
Sława Groppera zaowocowała również propozycją napisania kilku kompozycji do filmu Wesa Sandersa pt. “Spotkanie w Palermo”, gdzie znalazła się muzyka takich wykonawców, jak Portishead czy Nick Cave.

Rok 2010 przyniósł na świat kolejną płytę o wdzięcznej nazwie “Vexations” (przeczytaj recenzję). Tym razem nie był to jednak samotny projekt Konstantina, gdyż został on wsparty całym zespołem w studio, co rozłożyło się na lekką i delikatne wzmocnienie brzmienia grupy. Sukces albumu był nawet większy niż losy płyty poprzedniej. “Vexations” debiutowało na 11. lokacie list sprzedaży albumów w Niemczech, a trafiło także na listy większości krajów europejskich. Krążek otrzymał świetne recenzje z całej Europy przyrównujące Get Well Soon do takich grup, jak Beirut, Arcade Fire, The National, Sigur Ros, przez co utwierdziło to w przekonaniu, iż mamy do czynienia z niezwykłym i wszechstronnym talentem.

Muzyka tworzona przez Groppera to mieszanka bałkańskich motywów, wspaniałych, klasycznych orkiestracji, eksperymentów pokroju Radiohead, kończąc na potężnej dawce rocka zamkniętej w tej szkatułce dźwięków z całego świata. To melodie, od których nie jest łatwo się uwolnić. To siła, która drzemie schowana głęboko między umiejętnie rozłożonymi warstwami dźwięku, które razem tworzą niezapomniane wrażenie piękna i estetyki. A łącząc to z nieco filozoficznymi (Gropper studiował filozofię) i troszkę ironicznymi tekstami otrzymujemy cudowną i słodką ścianę miażdżącego dźwięku.

Z Get Well Soon warto się zapoznać, warto też wybrać się na koncert, który odbędzie się 22.11 w Chorzowskim Teatrze Rozrywki w ramach festiwalu Ars Cameralis, gdzie wystąpi razem z grupą Lambchop. A Ty co zrobisz, jeśli powiem Ci, że warto?

Kuba Serafin

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym wydarzenia.

informacje o festiwalu