Glen Hansard – “Rhythm and Repose”

Glen Hansard – “Rhythm and Repose”
Sonic Records/2012

Nadszedł czas na granie solo.

Glen Hansard, irlandzki wokalista i autor tekstów od ponad dwudziestu lat jest frontmanem grupy The Frames. Muzyk znany jest także z duetu z czeską multinstrumentalistką i piosenkarką Marketą Irglovą, z którą wspólnie tworzą projekt The Swell Season. Oboje zdobyli popularność po filmie “Once” – do którego skomponowali muzykę, i w którym zagrali główne role. W 2008 r. duet zdobył Oskara za piosenkę “Falling Slowly” z tegoż filmu.

Hansard wydał w tym roku swój pierwszy solowy album “Rhythm and Repose”. Nagraniem płyty zajął się Patric Dillett, a produkcją Thomas Bartlett. Jest to pierwsze wydawnictwo Glena od 2009 r., kiedy to wraz z Marketą wydał płytę “Strict Joy”.

“Rhythm and Repose” zawiera jedenaście piosenek (w edycji specjalnej znajdują się na niej jeszcze trzy bonusy). Na płycie nie zabrakło spokojnych melodyjnych kawałków, w których usłyszeć można m.in. fortepian (“The Storm, It’s Coming”) czy gitarę klasyczną (“You Will Become”). Można na niej znaleźć także bardziej dynamiczne kawałki z rytmicznym uderzaniem perkusji (“Talking With the Wolves”) czy nawet piosenki zahaczające o country (“Races”, “Maybe Not Tonight”). Dzięki tej różnorodności, płyta nie jest nudna i każdy znajdzie na niej coś dla siebie.

Album nie zawodzi. Nierozstający się ze swoją wysłużoną już gitarą Glen wciąż tworzy bardzo uczuciową i ciekawą pod względem tekstowym muzykę. Hansard jak zwykle charakterystycznie operuje głosem - podczas wykonywania utworów raz śpiewa łagodnie i spokojnie, by za chwilę przejść do wysokich, żywiołowych dźwięków. Artysta śpiewa prosto z serca i zawsze daje z siebie wszystko. I chyba to jest właśnie największą wartością jego twórczości: emocje, którymi dzieli się ze słuchaczami oraz prawdziwość, która płynie z jego muzyki i tekstów.

Szkoda tylko, że Glen mając dopiero czterdzieści dwa lata zdecydował się na nagranie pierwszego solowego materiału (dlaczego nie zrobił tego wcześniej!?). Oby nie była to jego pierwsza i ostatnia autorska płyta. Z ciekawością poczekam na to, co przyniesie przyszłość.

Na koniec, nieco przekornie, zamiast klipu do singla promującego płytę, polecam utwór “This Gift”. Jest to jedna z trzech piosenek-bonusów, znajdujących się na wydaniu Deluxe solowej płyty artysty. Kawałek znalazł się także na ścieżce dźwiękowej do filmu Disney’a “Niezwykłe życie Timoty Greena”. Utwór po raz pierwszy zaprezentowany został w programie Davida Lettermana “The Late Show”, gdzie Glen wystąpił wraz z dziecięcym chórem Brooklyn Youth Chorus. Zobaczcie sami!

Marta Paderewska