Aktualnościprzemek

Good Warning! Further & Beyond the Post-rock

Aktualnościprzemek

Good Warning! Further & Beyond the Post-rock

Startuje już 16 kwietnia w Łodzi!

Nie jest to typowy festiwal, ale seria 3 połączonych ideą koncertów, które pokażą różne oblicza muzyki z przedrostkiem “post-”. Zaczynając od pierwszego dnia: najłagodniejszego z pięknymi melodiami i muzycznymi pejzażami, po drugi dzień: bardziej agresywny i głośny, lecz wciąż z utworami wpadającymi w ucho, po ostatni: najbardziej posępny i przytłaczający.

Nie wszystkie występujące kapele będą trzymać się sztywno tych etykiet gatunkowych, no ale przecież wszyscy jesteśmy eklektyczni.

Część I (16.04.2012) Instrumentalnie & atmosferycznie
instrumental/math/progressive/jazz/ambient

Sleepmakeswaves (Australia)
The Samuel Jackson Five (Norwegia)
Hunted By The Waves (Polska)

Bez pośpiechu, bez łomotu, bez wokali. Instrumentalny post-rock mógłby uchodzić za współczesną muzykę klasyczną, brakuje tylko dyrygenta. Grające tego dnia kapele przez muzykę odnajdują pokłady lub chociażby resztki tkwiącej w ludziach wrażliwości, sprawiają by pęczniała i rozrywała od środka przyjemnym, bliżej nieokreślonym uczuciem. To już nawet nie motyle w brzuchu, ale kudłate, kolorowe pterodaktyle.

The Samuel Jackson Five prócz pomysłowej nazwy i drum’n'bassowych początków serwują jazz, przede wszystkim jazz i dużo matematycznej precyzji w swych kompozycjach.

Sleepmakeswaves, których muzyka jest określana mianem min. ‘cinematic’ – cokolwiek by to miało znaczyć, ale jeśli łączy się to z kinem – to mogliby z powodzeniem zrobić soundtrack do jakiegoś filmu, dajmy na to “Melancholię” Larsa Von Triera.

Hunted By The Waves to za to młody łódzki zespół, dopiero co wchodzący w przepastny świat instrumentalnej muzyki. Możliwe, że niebawem Polska na Świecie nie będzie się musiała chwalić tylko Tides From Nebula, jeśli chodzi o post-rock.

Część II (29.04.2012): Drapieżnie & emocjonalnie
post-hardcore/progressive/indie rock/metalcore

Closure In Moscow (Australia)
The Elijah (Wielka Brytania)
Mouga (Polska)

Jeśli porównać te zespoły do tych bardziej znanych to tak: Closure In Moscow jest jak stara The Mars Volta, ale bez

zbędnych improwizacji – z domieszką Dance Gavin Dance, The Elijah to odpowiednik tworzonego z wielkim rozmachem Devil Sold His Soul i epickiego, japońskiego Envy, a Mouga to nasze rodzime, bardziej energiczne At the Drive-in wsparte emocjonalnością Senses Fail(?). Porównania porównaniami, ale fakt faktem – kapele przejadą szmat drogi (oczywiście nie bezpośrednio, lecz na trasie) by zagrać dla łódzkiej publiki. Closure In Moscow wbrew pozorom nie z Rosji, ale wprost z Krainy Kangurów, The Elijah z Krainy Beatlesów, a Mouga z Internetu – bo to oni wygrali w facebookowym plebiscycie na zespół, który ma wystąpić na tej imprezie. Ciekawe czy to kilkuset głosujących przyjedzie by przekonać się na własnej skórze na co głosowali.

Część III (20.05.2012): Mrocznie & dołująco
post-metal/sludge/drone/industrial/post-hardcore/noise/doom

Dirge (Francja)
Pedigree (Estonia)
45 Revolutions Per Minute (Polska)

Dirge i Pedigree mogą być zupełnie w Polsce nieznani, jednak w swoich ojczyznach jak mniemam, osiągnęły status kultowych. Obydwa zespoły mają niemal dwudziestoletni staż artystycznej pracy. Pierwszy powstał w 1994 roku w stolicy Francji, drugi – rok wcześniej w stolicy Estonii. Obydwa zespoły zaczynały od industrialnego metalu, co więcej Pedigree jest uznawane za pioniera ‘przemysłowej’ muzyki nad Bałtykiem. Drogi muzyczne u obydwu zespołów w późniejszych latach rozeszły się. Dirge tworzy w tym momencie depresyjny, posępny post-metal, który pod przykrywką surowości skrywa prawdziwie czułe piękno. Pedigree z kolei poszło nieco w stronę nu metalu, nieco w strone post-hardcore’u utrzymanego cały czas w stylistyce lat 90. XX wieku. Jest więc i brud i melodie. A w grobowy nastrój tego wieczoru wprowadzą Was noise?owi łodzianie z 45 Revolutions Per Minute. Szykuje się rewolucja?

16.04. – 20.05.2012
DOM (Off Piotrkowska – dawne łódzkie “Chinatown”)
ul. Piotrkowska 138/140, Łódź
wydarzenie

Bilety:
Część I – 16.04.2012 >> 25/30 PLN
Część II – 29.04.2012 >> 20/25 PLN
Część III – 20.05.2012 >> 15/20 PLN
Karnet – wszystkie dni >> 50 PLN

Punkty sprzedaży:
- http://strefabiletow.pl/
- Klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140, Łódź
- Strefa Biletów, ul. Piotrkowska 60, Łódź

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: materiały prasowe organizatora