Grabek – “Duality”

Grabek – “Duality”
Kayax/2012

Zagadkowa dwuznaczność.

Wojciech Grabek, multiinstrumentalista, kompozytor i twórca muzyki elektronicznej wydał w listopadzie zeszłego roku drugą płytę. “Duality” to bardzo spójny album składający się z dziesięciu utworów.

Płytę można opisać w kilku słowach: jest krótka, zwięzła i na temat. Całość trwa nieco ponad 30 minut, a tematyka piosenek dotyczy jednej historii. To opowieść pełna niepokoju i tajemniczości. Jak czytamy w materiałach prasowych: teksty utworów odnoszą się do “miłości mężczyzny do kobiety, która z czasem okazuje się być jedynie wytworem jego wyobraźni - to historia choroby psychicznej, nieszczęśliwej miłości, ale też opowieść o odrębności i niezależności umysłu i ciała”. Już sam opis budzi ciekawość i rzeczywiście stan zaciekawienia nie opuszczał mnie podczas słuchania płyty.

Trzeba przyznać, że “Duality” pod względem melodyjnym także prezentuje się interesująco. Elektroniczne brzmienia nie są co prawda moją bajką, ale w Grabkowym połączeniu elektroniki z żywymi instrumentami znajduję coś, co mnie porywa. Różnorodność rytmiczna, skrzypce i łagodny głos Wojciecha jest tym co sprawia, że “to kupuję”. Drażni mnie nieco fakt, że niektóre utwory kończą się dość dynamicznie, są jakby pourywane – np. “Fastest Lane” czy “Sea Twelve” – mimo że jestem w stanie zrozumieć koncepcję autora. Na szczęście nie jest to zabieg stosowany przy każdym utworze, a piosenki są zróżnicowane. Przy “Transfuzji” czy “Shine” z każdą sekundą wzrasta napięcie, a przy nieco tanecznym “Open Your Eyes” noga sama wybija rytm.

Wydaje mi się, że trudno mieć jednoznaczne zdanie na temat tak dualistycznego wydawnictwa ;). Dwoistość znajdujemy w połączeniu dźwięków, w tekstach piosenek, a nawet prezentuje ją sama okładka płyty. Surowe nowoczesne brzmienia splecione z dźwiękiem skrzypiec tworzą czarujący związek. Nietuzinkowe kompozycje wywołują niespokojne emocje, a jednocześnie jest w nich coś magicznego. “Duality” chwyta i sprawia, że po przesłuchaniu całego albumu mam ochotę odsłuchać go ponownie – zdaje się, że to najlepsza rekomendacja.