Aktualnościprzemek

Granie Na Żywo

Aktualnościprzemek

Granie Na Żywo

W Warszawie Piotr Rogucki, w Krakowie Öszibarack.

Piotr Rogucki swoją karierę sceniczną rozpoczynał grając solo z towarzyszeniem gitary, by dopiero potem związać się z łódzką grupą Coma i przejść na stronę rocka. Jak sam mówi: “Od zawsze planowałem wydanie albumu solowego czując pokłady ekspresji całkiem odmienne od tych prezentowanych w zespole Coma i szukając dla nich właściwego ujścia”.

Tym czasem po latach starań plany nabrały realnej postaci. Album o tytule “Loki – wizja dźwięku”, jak mówi Piotr Rogucki “jest zapisem ścieżki dźwiękowej do filmu muzycznego, który nie powstał”.

Album, w piętnastu odsłonach, opowiada historię muzyka rockowego i awanturnika o pseudonimie Loki – postaci o ekscentrycznych poglądach i zachowaniach, łamiącego stereotypy i wzbudzającego kontrowersje, który przy tym jest bezkrytycznie uwielbiany przez swoich towarzyszy, a w szczególności kobiety. Oryginalne interpretacje wokalne na płycie zawierają elementy recytacji, czasem z pogranicza ekspresji znanej z wykonań musicalowych i teatralnych, odsłaniają kompletnie odmienne, od prezentowanych fanom Comy, środki wyrazu używane przez Piotra Roguckiego. Teksty jego autorstwa zawiązują się w niestereotypowe i odważne konstrukcje z dużą wrażliwością słowa, poczuciem humoru, odrobiną zgryźliwej ironii i zaskakującą lekkością, sprawiają że w świecie Lokiego słuchacz czuje się jak z wizytą w mieszkaniu u sąsiadów, podglądając z przyjemnością często folklorystyczne i na wskroś polskie pejzaże.

13.02.2012, start: 21:00
Hard Rock Cafe Warsaw, ul. Złota 59
Wstęp: 28 zł (przedsprzedaż) / 38 zł (w dniu koncertu)
Bilety do nabycia w sieciach Eventim oraz Ticketpro.

25 października 2011 odbyła się premiera nowego, trzeciego albumu grupy Öszibarack pod przewrotnym tytułem “40 Surfers Waiting For The Wave”.

“40 Surfers Waiting For The Wave” nie jest ani tak ascetyczna jak “Moshi Moshi”, ani avant-popowo-pastiszowa jak “Plim Plum Plam”. To płyta całkiem inna. Jest to dojrzały, bardzo emocjonalny i energetyczny zapis, wolny od trendów i mód. “40 Surfers…” to hipnotyczne, namiętne melodie i bezkompromisowa, plemienna wręcz, atawistyczna transowość. Kulminacyjne momenty utworów, to żywy ogień i punkowy pazur. Czterdziestu serferów to tęsknota za podróżą. Nawet wtedy kiedy się z niej dopiero wróciło. Nieustająca potrzeba bycia w ruchu. Głód nowego. Budzenie się ciągle w nowym miejscu. Odwiązywanie lin, odkrywanie. Melancholia i przestrzeń zderza się z plemiennym tańcem.

W warstwie lirycznej nie brakuje światów różnych od rzeczywistego – światów niczym z powieści braci Strugackich. Jest też  szeregowiec Wojtek – niedźwiedź, ulubieniec polskich żołnierzy, który wraz z nimi walczył pod Monte Casino. Jego historia wzrusza do łez. Wspaniały skrawek pięknej historii do opowiadania – “Wojtek, The Bear Soldier”. Bardzo energetyczny “Black Hawk” ma wymiar szerszy. Dotyczy wojny w ogóle i nie jest na stałe wpisany w konkretne miejsce. Tu inspiracją była prawdziwa postać – wódz sauków i lisów, indianin z krwi i kości, właściciel nazwiska nie do powtórzenia – Ma-ka-tai-me-she-kia-kiak. Kojący i niepokojący zarazem “Oh, Sailor” to podskórne pragnienie za miejscem nienazwanym, bo każdy rodzi się i od razu zapada w senne marzenie jak w morze”

13.02.2012, start: 20:00
Hard Rock Cafe Kraków, Plac Mariacki 9
Wstęp: 20 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)
Bilety do nabycia w sieciach Eventim oraz Ticketpro.

źródło: materiały prasowe