GusGus – “Arabian Horse”

GusGus – “Arabian Horse”
Kompakt/2011

Gdy piaski pustyni opadną.

W singlowym “Over” zakochałam się do szaleństwa. Zarówno w teledysku, jak i samej piosence i już postanowiłam, że na jeden z polskich koncertów pójdę, ale przesłuchałam resztę płyty.

Muzyka na “Arabian Horse” wynurza się z mgły tudzież arabskiego piasku i słuchacz długo jeszcze trzymany jest w niepewności, dokąd właściwie go te dźwięki zawiodą. Wyobrażam sobie, czy to przez tytuł albumu, czy przez okładkę, że tak właśnie brzmi burza piaskowa. Pierwszy utwór przemija niczym bardzo długie intro (ponad 5 min.). Aura tajemniczego majestatu “Selfoss” rozwija się powoli, z podniosłością godną prastarej legendy, po czym pojawia się akordeon i dźwięki bałkańsko – cygańskie. Totalnie inna bajka, totalnie inny klimat i strefa geograficzna. Niczym w 80 minut dookoła świata Islandczycy przenoszą nas teraz do cygańskiego taboru, gdzie grają – po raz pierwszy w karierze zespołu – żywe instrumenty i to tak wyeksponowane.

Pomimo różnorodności ścieżki zebrane są jakby w jedną historię, połączone jedne z drugimi, w innym ułożeniu playlisty nie miały by tego samego uroku. Z wejściem pierwszej piosenki z udziałem damskiego wokalu (w wykonaniu wracającej do współpracy z zespołem Earth), wchodzą rytmy dubstepowe, rzekłabym – cywilizowane. Wokal jest piękny i lekko zawodzący, niczym syreni śpiew – hipnotyzujący i urzekający. “Arabian Horse” to kraina niezidentyfikowanych dźwięków, gdzie dubstep miesza się z akordeonem, skrzypce z syntezatorami, obok tego słychać kontrabas, a brzmi to jak wprowadzenie do digitalnej baśni tysiąca i jednej nocy. Niestety – do czasu.

Pierwsze 3 piosenki są świetne, kolejna to singlowy “Over” – taneczny hit dyskotek, a na pozostałe niestety nie starczyło już chyba pomysłu, polotu i wyobraźni, przez co krajobraz pustynny musimy zamienić na bliżej niezidentyfikowane dicho. I od tej pory “Arabian Horse” to po prostu dawka całkiem przyzwoitej muzyki tanecznej, a tajemnicze klimaty pustynne, zamieniają się na wielkie przestrzenie stadionów. Pryska kameralna atmosfera, mamy muzykę dla tłumów.

Niby ostatnia piosenka próbuje podnieść czar początków płyty z popiołów. A może sobie wmawiam?

Maria Grudowska